GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą północnej obwodnicy Krakowa

Budowa północnej obwodnicy Krakowa może się już rozpocząć. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość kontraktu wynosi ponad 1,4 mld zł.

Po kilkunastu latach oczekiwania budowa kolejnej, jednej z najbardziej oczekiwanych obwodnic Krakowa wkrótce się rozpocznie.

– Oczekiwana przez kierowców z całego kraju, przez naszych gości zza granicy, udających się przez Małopolskę w każdym kierunku, jest oczekiwana przez mieszkańców regionu, wreszcie jest wymarzona przez mieszkańców Krakowa i okolicznych rejonów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica w północnej części Krakowa będzie czwartą częścią trasy powstałej przy tym mieście. Wraz z istniejącymi już trzema innymi, utworzy ona tzw. ring, czyli pełną obwodnicę. Taka infrastruktura drogowa istnieje obecnie tylko wokół Zielonej Góry.

– Patrzymy na ten projekt jako na projekt rozwojowy, który pozwoli realizować zasadę zrównoważonego rozwoju – podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zrównoważonego rozwoju, bo dzięki tej obwodnicy nastąpi rozwój najbiedniejszej części stolicy Małopolski.

– Dla Krakowa jest to szalenie ważna inwestycja, dla jego północnej części, która się nieco słabiej rozwijała do tej pory niż część południowa, bo przypomnijmy, że przez południową przebiega autostrada A4, ale ona jest ważna dla wszystkich osób przemieszczających się ze wschodu na zachód – dodał Jerzy Kwieciński.

Budowa obwodnicy ma potrwać do lipca 2023 r. Koszt przedsięwzięcia wynosi prawie miliard 430 milionów złotych.

– Chcę zadeklarować, że ze strony Generalnej Dyrekcji dołożymy wszelkich starań, by wszystko poszło zgodnie z terminem – powiedział Tomasz Żuchowski, dyrektor GDDKiA.

Północna obwodnica Krakowa będzie miała długość niemal 15 km. W ramach zadania zmodernizowany zostanie istniejący fragment trasy od węzła Modlniczka do węzła Modlnica oraz zbudowana nowa 12-kilometrowa droga ekspresowa.

– Jest to największy projekt dotyczący obwodnicy w tej chwili w kraju – wskazał Jerzy Kwieciński.

Umowa na zaprojektowanie i zbudowanie trasy została podpisana z konsorcjum tureckiej firmy Gulermak oraz polskiej firmy Mosty Łódź.

– My, jako wykonawcy, jesteśmy dumni, że będziemy częścią tego projektu. Wiemy, że czeka nas bardzo dużo ciężkiej pracy. Jesteśmy gotowi do pracy – powiedział Bulent Ozdemir, dyr. Gulemars Polska.

Według prognoz ruch na nowym odcinku drogi przekroczy w 2025 r. średnio 30 tys. pojazdów na dobę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl