fot. twitter.com

Zaostrzają się prześladowania chrześcijan na świecie

Przemoc wobec chrześcijan osiąga na świecie coraz wyższy poziom; Prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej – wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dokument pt. „Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017 -2019” zaprezentowano wczoraj w Poznaniu. Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan „wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań”.

Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. W porównaniu z ustaleniami raportu sprzed dwóch lat, sytuacja chrześcijan pogorszyła się w takich krajach, jak m.in. Chiny, Filipiny Indie i Birma.

– To co nam się wydawało, że będzie już spokojniejszym rejonem świata jak Syria, to od kilku tygodni widzimy, że mamy zaostrzenie sytuacji. W tym raporcie są podkreślone nowe miejsca jak Birma, gdzie sytuacja chrześcijan jest bardzo niepokojąca. Bardziej zwracamy uwagę na takie kraje jak Chiny, gdzie różne systemy polityczne powodują to, że chrześcijanom coraz trudniej się żyje. Wiemy, że w Chinach pomimo tego, że trwają rozmowy z Watykanem, to coraz częściej słyszymy od chrześcijan kościoła podziemnego, że jest wprowadzony w niektórych prowincjach zakaz dla osób niepełnoletnich, aby mogły chodzić do Kościoła, ściągane są także krzyże, które są według władz zbytnio eksponowane – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka.

Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

RIRM

drukuj