fot. PAP/Jacek Bednarczyk

J. Bukowski o akcji „Szkoła pamięta”: Każda próba dotarcia do młodzieży z wiedzą historyczną zasługuje na uznanie

Każda próba dotarcia do młodzieży z wiedzą historyczną w sposób oryginalny, ciekawy zasługuje na wielkie uznanie – mówi historyk dr Jerzy Bukowski. Odniósł się on w ten sposób do akcji przygotowanej przez resort edukacji pod hasłem „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację zaplanowano na jutro, czyli ostatni piątek przed 1 listopada.

MEN zachęca, by w ramach akcji na przykład  uporządkować groby osób zasłużonych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, zorganizować wycieczkę patriotyczną czy zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się wspomnieniami.

Historyk, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie Jerzy Bukowski pozytywnie ocenia tę inicjatywę.

– Każda próba dotarcia do młodzieży z wiedzą historyczną w sposób oryginalny, ciekawy, taki, który może spotkać się z pozytywnym przyjęciem tej młodzieży, zasługuje na wielkie uznanie. Sądzę, że właśnie teraz, kiedy zbliżamy się powoli do listopada – miesiąca obfitującego w wiele refleksyjnych dni jak 1 listopada, 2 listopada czy 11 listopada – Święto Niepodległości, potem rocznica wybuchu Powstania Listopadowego to daty, które powinny być uwzględniane w pracy z młodzieżą – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Do tej pory w akcję „Szkoła pamięta” włączyło się przeszło 10 tys. placówek. Szkoły mają czas do godziny 15.00 na to, by zgłosić swój udział w inicjatywie.

RIRM

drukuj