Sejm zajmie się projektem ws. finansowania religii

Po godz. 17.00 w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Rząd proponowane zmiany zaopiniował negatywnie, zarzucając im niekonstytucyjność.

Lewacki komitet inicjatywy ustawodawczej „Świecka szkoła” chce, by pieniądze zamiast na szkolną katechezę, były przeznaczone na inne cele.

Proponuje, by w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach lekcje religii były organizowane jak dotąd, na życzenie rodziców. Jednak w szkołach ponadgimnazjalnych katecheza miałaby się odbywać na wniosek samych uczniów.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski wskazuje, że nauczanie religii oprócz wymiaru naukowego, ma aspekt wychowawczy.

Sami rodzice niejednokrotnie podkreślają, że oni mają prawo do tego, aby ich dzieci były wychowane w wierze. Lekcje religii to nie jest tylko „matematyka”, „geografia” itd. – które też są bardzo ważne – i dlatego widzimy, że wiele osób zgadza się z tym, że środki przeznaczone na wychowanie dzieci, to są środki zainwestowane na przyszłość i najlepiej wykorzystane – wskazuje ksiądz profesor.

Do projektu odniósł się też Prokurator Generalny. W przesłanej opinii przypomina on, że zgodnie z Konstytucją nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Zwraca też uwagę, że nauczanie religii jest integralnym składnikiem zagwarantowanej w niej wolności wyznania.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl