Biegły o „Klątwie”: obraża uczucia wszystkich chrześcijan

Śledztwo w sprawie „Klątwy” jest na finiszu. Prokuratura ma już opinię biegłego dotyczącą spektaklu w Teatrze Powszechnym. Według prof. dr. hab. Eugeniusza Sakowicza autorzy zadrwili ze wszystkich chrześcijan. Teraz prokurator zdecyduje czy i komu przedstawić zarzuty.

Śledztwo w sprawie „obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu <<Klątwa>>” wszczęto na początku ubiegłego roku. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zainteresowała się sztuką po tym, jak tuż po premierze 18 lutego 2017 roku zaczęły wpływać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Chodziło m.in. o sceny z profanacją krzyża i scenę seksu z figurą św. Jana Pawła II.

„Przesłuchaliśmy około stu świadków, w tym aktorów, scenarzystę, reżysera, osoby, które były na publiczności, oraz te, które nie były, ale posiadały istotną wiedzę na ten temat” – mówił w rozmowie z PAP prok. Marcin Saduś.

Dodaje, że teatr udostępnił prokuraturze nagranie całego spektaklu na wideo. Śledczy oglądali je wiele razy, analizując kontrowersyjne wątki.

Płyta z nagraniem i materiały śledztwa trafiły także do prof. dr. hab. Eugeniusza Sakowicza. Teolog i religioznawca, związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wydał w tej sprawie opinię dotyczącą ewentualnej obrazy uczuć religijnych. W rozmowie z PAP profesor powiedział, czym według niego jest „Klątwa”.

„Obraza uczuć religijnych w tym spektaklu zachodzi, poczynając od bezczeszczenia krzyża, który jest symbolem nie tylko katolicyzmu, ale i całego chrześcijaństwa. Następnym symbolem, który został obrażony, jest postać Jana Pawła II. To przekracza wszelką wyobraźnię, żeby z papieża zrobić obiekt seksualny. Gdyby Jan Paweł II żył, byłoby to kwalifikowane jako obraza głowy państwa” – powiedział PAP prof. Eugeniusz Sakowicz.

Rażące, według biegłego, jest także prezentowanie postaci Jana Pawła II jako osoby podejrzewanej o pedofilię.

„W teologii Papież jest zastępcą Boga, następcą św. Piotra. Osoby, które są niewierzące, mogą to uważać za śmieszne, ale dla katolików Papież jest postacią niezwykle ważną. Według mnie, to był atak wprost na osoby wierzące. Naigrywanie się z nich” – stwierdził teolog.

„Przedstawienie uderza także w muzułmanów, ma przesłanie rodzące islamofobię, potęgujące lęk” – zauważył prof. Eugeniusz Sakowicz.

O ostatnim akcie sztuki, w którym ścinany jest dużych rozmiarów krzyż i upada na scenę, biegły mówi: „Tak postępowali z krzyżami bolszewicy i komuniści”.

Obszerny dokument podpisany przez profesora trafił do prokuratury 1 czerwca. Jest jednym z ostatnich elementów toczącego się od ponad roku śledztwa. Teraz śledczy muszą dokładnie przeanalizować materiał dowodowy. Jako pierwsze poinformowało o tym dzisiaj rano Radio Zet, sugerując, że reżyser „Klątwy”, Chorwat Oliver Frljić może niebawem usłyszeć zarzuty.

„Opinia biegłego jest istotna. Będzie brana pod uwagę z uwzględnieniem innych dowodów zebranych w tej sprawie. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów” – precyzował prok. Marcin Saduś.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl