fot. pixabay.com

Brytyjski rząd zaakceptował plan budowy pomnika ofiar Holokaustu

Brytyjski rząd zaakceptował dziś plan budowy narodowego pomnika ofiar Holokaustu, który ma zostać wzniesiony w pobliżu budynku parlamentu w Londynie – poinformowały brytyjskie władze w oficjalnym oświadczeniu.

Rząd postanowił, że pomnik i centrum edukacyjne na temat Holokaustu powstaną w parku Victoria Tower Gardens. Autorami pomnika, który ma być odsłonięty w 2024 roku, są David Adjay i Ron Arad. Jego koszt to 100 mln funtów.

Budowę pomnika zapowiedziano już w 2016 roku, ale proponowana lokalizacja spotkała się z protestami. Przeciwnicy tej lokalizacji twierdzili, że wzniesienie pomnika spowoduje likwidację fragmentu zielonej przestrzeni parkowej w samym centrum Londynu i lepiej będzie postawić monument w innym miejscu.

Po konsultacjach społecznych rząd brytyjski uznał, że korzyści płynące z prestiżowej lokalizacji pomnika przewyższają „nieznaczną stratę przestrzeni” w parku.

Pomnik i centrum edukacyjne mają symbolizować brytyjską pamięć o sześciu milionach ofiar Holokaustu oraz o innych ofiarach niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Ma być to również miejsce refleksji nad ludobójstwami w Kambodży, Rwandzie, Bośni i sudańskim Darfurze.

Przewodnicząca organizacji zrzeszającej Żydów w Wielkiej Brytanii Marie van der Zyl powiedziała, że będzie coś wyjątkowo mocnego w przekazie samej lokalizacji pomnika ofiar Holokaustu dosłownie obok centrum brytyjskiej demokracji.

Choć Holokaust dotknął w większości Żydów, to naziści brutalnie prześladowali także Romów, osoby homoseksualne i niepełnosprawnych, a ten pomnik będzie o tym świadczył – dodała Marie van der Zyl.

Według oficjalnego komunikatu władz brytyjskich, budowa pomnika ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl