Pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim był pierwszy świadek Zmartwychwstania Pana Jezusa? Kto jako pierwszy spotkał się twarzą w twarz ze Zmartwychwstałym? Według Ewangelii św. Jana pierwszą osobą, która spotkała Zmartwychwstałego Jezusa, była Maria Magdalena. To właśnie ona miała zanieść wieść o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Ewangelia naucza, że Jezus Chrystus ukazuje się tym, którzy naprawdę Go szukają, a wzorem szukających Go staje się Maria Magdalena, która w poranek Zmartwychwstania, jeszcze przed wschodem słońca, biegnie do grobu, gdzie złożono ciało umęczonego Jezusa. Nie znalazła w grobie Jezusa, ale jednocześnie nie przestała Go szukać. Miłość nie pozwala jej odejść. Stojąc przed grobem i płacząc, wyczekuje Tego, którego kocha.

Maria Magdalena widzi wprawdzie zewnętrzne znaki Zmartwychwstania Jezusa – pusty grób oraz obecność aniołów – ale nie potrafi sama z siebie uwierzyć w powstanie z martwych. Zamknięta w swoim smutku z powodu śmierci Chrystusa, szuka pocieszenia w obecności Jego zmarłego ciała, ale i to zostało jej odebrane[1].

Maria Magdalena jest tą, o której Ewangelia mówi, że Jezus uwolnił ją od siedmiu złych duchów, wyrwał ją z grzechu. Dzięki Jezusowi zmieniła swoje życie, stając się jedną z niewiast, które towarzyszyły Jezusowi i Jego Apostołom. Wytrwała do końca, wraz z Maryją trwała przy Krzyżu Zbawiciela. U grobu Jezusa była pierwsza. Z czym tam przyszła? Na pewno z miłością, ale również ze swoim bólem i lękiem.

Pogrążona w swoim smutku Maria Magdalena nie rozpoznaje Jezusa, który stając przed nią pyta: “Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?” (J 20, 14). Dopiero gdy Jezus zwraca się do niej po imieniu “Mario!” (J 20, 16), ona rozpoznaje swojego Nauczyciela. Jezus wypowiada tylko jedno słowo, które pozwala Marii Magdalenie zobaczyć Pana.

Jedno słowo Chrystusa może nas obudzić, uzdrowić, zbawić. Jedno słowo może otworzyć nam oczy, dać nam nowe życie. To jedno słowo objawia moc Tego, który je wypowiada. Rzymski setnik wyznał kiedyś wiarę w moc jednego słowa Jezusa: “Powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie” (Mt 8, 8)[2].

Od zaślepienia bólem i smutkiem Maria Magdalena zostaje doprowadzona do doświadczenia Jezusa Zmartwychwstałego. Na jedno słowo Jezusa Maria również odpowiada jednym słowem “Rabbuni”, co znaczy Nauczycielu, wyrażając tym samym wiarę, iż Ten, którego widziała i słuchała przed śmiercią krzyżową, jest Tym samym, którego teraz widzi i któremu teraz oddaje hołd. Tym jednym słowem uznaje z pokorą, że doświadczenie Zmartwychwstania jest ofiarowaną jej łaską[3].

Maria Magdalena miała zaświadczyć o Zmartwychwstaniu Jezusa. W tradycji wschodniej nazwana została “isapostolos”, co znaczy “równa apostołom”, a w tradycji łacińskiej “apostola apostolorum”, czyli “apostołką apostołów”[4].

Spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną w poranek Zmartwychwstania tworzy jakby moment przejściowy pomiędzy dawną obecnością Jezusa na sposób fizyczny i widzialny a nową obecnością. Aby móc odkryć, widzieć i żyć nową rzeczywistością Jezusa Zmartwychwstałego, potrzeba nowego spojrzenia; spojrzenia oczyszczonego z osobistych przywiązań i ludzkich tylko oczekiwań. W nowej więzi z Jezusem trzeba całkowicie zdać się na Niego, tak jak On sam zdał się na wolę swojego Ojca.

„Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca” – tymi słowami Jezus wzywa Marię Magdalenę, aby oderwała się od Jego starej, dawnej obecności; aby zrezygnowała z przywiązania do swoich ludzkich idei, wyobrażeń, oczekiwań. Jezus wzywa ją do otwartości i wiary w Jego nową obecność. Nowa obecność jest tak samo realna i tak samo rzeczywista jak Jego fizyczna obecność przed śmiercią. Jezus uczy Marię odkrywać Go w nowy sposób, żyć Nim na sposób nadprzyrodzony.

Tak oto Maria Magdalena stała się zwiastunką dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Angelika Regulska/radiomaryja.pl

***

Przypisy

[1] J. Augustyn SJ, Widzieliśmy Pana. Rozważania rekolekcyjne, https://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-410.htm (27.03.2023).

[2] Tamże.

[3] Tamże.

[4] J 20, 1-18, w: Pismo Święte Nowego Testamentu z komentarzem duchowym. Biblia Nawarska, s. 582-584.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl