Chrystus Zmartwychwstał!

Bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja – obwieściły w sobotni wieczór Zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej kapłani święcili ogień, paschał i wodę chrzcielną.

W bazylice św. Piotra w Watykanie uroczystościom przewodniczył Ojciec św. Franciszek. Podczas homilii Papież zachęcił nas byśmy „nie trwali uwięzieni w sobie, ale otworzyli dla Pana nasze zapieczętowane groby, aby wszedł Jezus i obdarzył nas życiem.

– Nie trwajmy uwięzionymi w sobie, ale otwórzmy dla Pana nasze zapieczętowane groby, aby wszedł Jezus i obdarzył nas życiem; zanieśmy do Niego kamienie uraz i głazy przeszłości, ciężkie skały słabości i upadków. On chce przyjść i wziąć nas za rękę, aby nas wyrwać z lęku. Ale  pierwszym kamieniem, jaki trzeba odsunąć tej nocy jest  brak nadziei, zamykający nas w sobie samych. Oby Pan uwolnił nas od tej pułapki bycia chrześcijanami bez nadziei, żyjącymi tak jakby Pan nie zmartwychwstał, a nasze problemy stanowiły centrum życia. Widzimy i nieustannie będziemy widzieli problemy wokół nas i w nas samych – powiedział Ojciec św.

Papież wskazał, że „każdy jest wezwany, aby zanieść orędzie wielkanocne, aby wzbudzić i wskrzesić nadzieję w sercach obciążonych smutkiem, w którym trudno znaleźć światło życia”.

Tak bardzo dziś potrzeba tego światła. Nie powinniśmy jednak nieść samych siebie, ale jako radośni słudzy nadziei głosić Zmartwychwstałego swoim życiem i przez miłość; w przeciwnym razie będziemy międzynarodową strukturą z dużą liczbą zwolenników i dobrych reguł, ale niezdolną, by obdarzyć nadzieją, której spragniony jest świat – zaznaczył Franciszek.

Podczas Liturgii transmitowanej przez Radio Maryja i TV Trwam Papież udzielił sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania grupie młodych i dorosłych osób.

RIRM

drukuj