fot. abpgadecki.pl

Przewodniczący KEP apeluje o narodowe pojednanie

O pojednanie narodowe zaapelował w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, „rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, ale od Polaków którzy, służą prawdzie”.

Dodał, że „kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania”. „Tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe. Przecież Zmartwychwstały Chrystus jest – jak uczy św. Paweł: naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur, czyli wrogość” – powiedział przewodniczący KEP.

Dodał, że patrząc z perspektywy religijnej na to, co się dzisiaj dzieje w Polsce, warto przypomnieć słowa Jana Pawła II: „Pojednanie staje się konieczne, gdyż przez grzech nastąpił rozłam, z którego wywodzą się wszystkie inne formy rozłamu wewnątrz człowieka i wokół niego”.

Ks. abp Stanisław Gądecki zauważył, że Wielkanoc jest czasem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i dziękczynienia za dar wiary.

„Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski przypomina nam ten moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego narodu u samych początków jego historii, kiedy pierwsi Polacy otrzymali chrzest, ten fundament całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostaliśmy uwolnieni od życia w grzechu i odrodzeni do nowego życia i wszczepieni w Kościół” – powiedział przewodniczący KEP.

„Niech wspomnienie tego przełomowego wydarzenia rozświetli ciemne regiony naszej ojczyzny. Myślę tutaj szczególnie o tej nieszczęsnej wizji świata, która nie jest w stanie wykroczyć poza to, co widzialne i doświadczalne i niepocieszona kieruje się ku nicości, która miałaby być ostateczną naszą przystanią, przystanią ludzkiego istnienia. Tymczasem – jeśli wyeliminujemy wiarę w Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie – nie ma wyjścia dla człowieka, a każda jego nadzieja stanie się tylko iluzją” – dodał ks. abp Stanisław Gądecki.

Życzył, by tegoroczne święta Wielkanocne stały się właściwym przygotowaniem duchowym na Światowe Dni Młodzieży.

„Chcemy być przygotowani – podczas Tygodnia Misyjnego – na przyjęcie młodych przybywających z zagranicy w każdej polskiej diecezji a następnie w Krakowie. Przybycie na Światowe Dni Młodzieży to nic innego jak krok w kierunku zbliżenia się do Zmartwychwstałego Pana, który jest całkowitym spełnieniem marzeń o dobru i szczęściu dla każdego człowieka” – powiedział ksiądz arcybiskup.

Podkreślił, że Zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary. Jak dodał, bez wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Tylko ten jest chrześcijaninem, kto wierzy w Zmartwychwstanie Chrystusa – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

PAP/RIRM

drukuj