W kościołach sprawowane były Liturgie Wigilii Paschalnej

Uroczyste Liturgie Wigilii Paschalnej sprawowane były także we wszystkich kościołach w Polsce. Bogata symbolika tego dnia składa się z Liturgii Światła, Słowa Bożego i Liturgii Chrzcielnej.

Następnie sprawowana jest uroczysta Eucharystia, którą kończy procesja rezurekcyjna. Bicie dzwonów i radosne Alleluja obwieszcza Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wcześniej do późnych godzin wieczornych wierni odwiedzali też w kościołach symboliczne groby Chrystusa, adorowali Najświętszy Sakrament i święcili pokarmy.

W przynoszonych przez wiernych święconkach znajdowały się m.in. chleb, mięso, jajka, sól. Tradycyjnie na krakowskim rynku wielkanocne koszyki poświęcił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski złożył zebranym także świąteczne życzenia.

– Zmartwychwstanie Chrystusa jest motywem radości jest zwycięstwem życia nad śmiercią. Moi drodzy, mieszkańcy, pielgrzymi, turyści radujemy się, że wkrótce przybędzie do nas Ojciec św. Franciszek wraz z młodzieżą z całego świata. On ostatnio zaprosił młodzież, aby przybyła razem z nim do Krakowa. Mówię Wam, wszystkim zgromadzonych i miastu: nie lękajmy się, te dni na pewno będą błogosławieństwem dla naszego miasta i naszej Ojczyzny! Ufam, że nic nam nie przeszkodzi w tym święcie młodości w stolicy Bożego Miłosierdzia. Młodzież, która przybędzie do nas przekaże przesłanie o Bożym Miłosierdziu całemu światu! – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wielkanocne śniadania dla potrzebujących Caritas przygotowała w Przemyślu, Sanoku i Sopocie. Oprócz tradycyjnego wspólnego posiłku, najubożsi otrzymali paczki żywnościowe przygotowane przez wolontariuszy. Bezdomni uczestniczyli także w tradycyjnym święceniu pokarmów. Zgromadzonym w Sopocie podczas śniadania, błogosławieństwa udzielił Metropolita Gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź. To chrześcijański obowiązek, aby podczas Świąt pamiętać o ubogich i samotnych – podkreślił ks. arcybiskup.

– W takich dniach, jak dzisiaj, największą pochwałę powinni zyskać wszyscy wolontariusze, a więc młodzież, która przygotowuje pokarmy, obsługuje i cały personel, który jest ojcem i matką dla tych ludzi. Pamiętajmy, że każde święta to wspólnota, a jeżeli ludzie nie czują  się we wspólnocie to my popełniamy grzech zaniedbania. To jest tylko nasza powinność – podkreśla ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Śniadania wielkanocne dla potrzebujących organizowane przez Caritas, odbędą się polskich miastach także w niedzielę.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl