By Petr Štefek - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1913240

Pierwsza synchronizacja bloku w Jaworznie z krajową siecią elektroenergetyczną

We wtorek miała miejsce pierwsza synchronizacja z krajową siecią elektroenergetyczną bloku o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno. Oznacza to, że rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji – podała spółka Tauron Polska Energia.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron, warte ponad 6 mld zł.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Tauronu, synchronizacja nowego bloku to proces, którego celem jest załączenie generatora do pracy z siecią elektroenergetyczną. Etap ten poprzedził szereg niezbędnych działań związanych z rozruchem wszystkich instalacji i urządzeń pomocniczych.

Ważnym momentem projektu było pierwsze rozpalenie kotła, a następnie proces jego dmuchania. W trakcie tej fazy rozruchu uruchamiane są wszystkie elementy instalacji przy użyciu docelowych czynników takich jak: woda, węgiel, para i olej – podał Tauron.

„Rozpalenie kotła stanowiło wejście w etap gorącego rozruchu bloku, finał tego procesu to synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Jej pomyślne przeprowadzenie to kolejny, po pomyślnie zakończonej próbie ciśnieniowej kotła, dowód na to, że blok 910 MW jest należycie realizowany” – powiedział rzecznik Tauron Polska Energia Łukasz Zimnoch.

Jak zaznacza spółka, nowy blok w Jaworznie będzie stabilnym źródłem energii, w którą zaopatrzy nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z istniejącymi blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie wyższa o 45 proc., a emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu będą niższe o ponad 80 proc., zaś emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o około 31 proc.

Blok w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. Nie będzie wymagał składowania odpadów po spalaniu – popiołów, gipsu czy żużlu. Będą one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Przewidywany okres eksploatacji nowego bloku to co najmniej 30 lat.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl