Pierwsza przedwyborcza debata – dziś wieczorem

Dziś wieczorem premier Ewa Kopacz zmierzy się w telewizyjnej debacie z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na szefa rządu – Beatą Szydło. 

Wieczorna debata może okazać się decydującym starciem między Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską. Beata Szydło i Ewa Kopacz będą próbowały przekonać do siebie wciąż niezdecydowanych wyborców.

– Z badań wynika, że co dziesiąty wyborca, który deklaruje chęć pójścia na wybory, nie wie na kogo będzie głosował i to o nich dzisiaj stoczy się walka – wskazuje prof. dr hab. Robert Alberski, politolog.

– Te panie zawalczą o osoby niezdecydowane. Doświadczenie z naszą demokracją w III RP pokazuje, że tego typu debata pozwala zdobyć nawet kilka procent poparcia. W tym sensie może to być bardzo istotna rozgrywka – tłumaczy prof. dr hab. Arkady Rzegocki, politolog.

Zarówno dla Beaty Szydło jak i Ewy Kopacz dzisiejsza debata to pierwsze tak poważne wyzwanie w politycznej karierze.

– Ani Beata Szydło ani Ewa Kopacz nie brały do tej pory udziału w takiej debacie o takiej wadze, o takim charakterze. Dla obydwu będzie to nowe doświadczenie i kto wie czy nie najważniejsze w życiu – mówi dr Jarosław Flis, politolog.

Platforma przekonuje, że szefowa rządu nie miała czasu na specjalne przygotowania do debaty ponieważ była zajęta swoimi obowiązkami.

– Pani premier jest osobą, która jest zajęta rządzeniem krajem, więc tego czasu na przygotowania miała znacznie mniej niż Beata Szydło – twierdzi Joanna Mucha z PO.

Michał Kamiński, minister w kancelarii premiera i główny doradca Ewy Kopacz, zapewnia, że premier wystąpi na debacie z marszu, bez większego przygotowania.

– Premier Ewa Kopacz „nie da przygotowywać”, w takim sensie, żeby powiedzieć, co ma mówić. Ona jest zawsze naturalna  – mówi Kamiński.

Nie jest jednak tajemnicą, że to Michał Kamiński jest kreatorem wizerunku Ewy Kopacz oraz autorem jej wystąpień. Pytanie, czy wskazówki Kamińskiego pomogą premier w debacie?

– Kłopotem Ewy Kopacz jest to, że zostanie ona rozliczona za osiem lat rządów PO i za to wszystko co się nie udało PO. Ona nie tylko będzie odpowiadać za ten rok, ale za całość rządów swojej partii– zauważa prof. Alberski.

Beata Szydło zrobiła przerwę w kampanii przed debatą. Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski zapewnia, że doświadczenie wiceprezes PiS-u przyniesie jej zwycięstwo.

– Beata Szydło jest bardzo dobrze przygotowana. Spotykała się z ludźmi, z różnymi środowiskami, także bardzo intensywnie pracowała nie tylko w tej kampanii, ale i w poprzedniej – zwycięskiej, którą tak dobrze poprowadziła. Jest politykiem doświadczonym – mówi Karczewski.

Debata pod tytułem „Rozmowa o Polsce” odbędzie się w siedzibie TVP. Wśród zagadnień które będą dziś poruszane znajdą się: polityka społeczna i gospodarcza, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz ustrój państwa.Pytania podczas debaty będą zadawać przedstawiciele tych stacji, które będą transmitować spotkanie: Piotr Kraśko z TVP, Justyna Pochanke z TVN-u i Dorota Gawryluk z Polsatu.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj