Saryusz-Wolski na TT: Nie akceptuję donoszenia na własny kraj

Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej – napisał na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski, kandydat polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

MSZ poinformowało w sobotę, że rząd polski proponuje kandydaturę Saryusz-Wolskiego, który od 2004 r. był europosłem PO (w sobotę decyzję o wykluczeniu go z ugrupowania podjął zarząd Platformy) na szefa Rady Europejskiej. Jak podało w swoim komunikacie biuro rzecznika prasowego MSZ, kandydatura została przedstawiona MSZ Malty, która od stycznia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.

Wyjaśniając tę decyzję szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział PAP, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę „ze względu na wysoki poziom merytoryczny” Saryusz-Wolskiego, jego doświadczenie i zasługi na rzecz integracji europejskiej. Podkreślił, że kandydat „daje także rękojmię i gwarancję bezstronności” w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który „był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce”. B. premier ubiega się o reelekcję na stanowisko szefa RE.

Saryusz-Wolski był w przeszłości m.in. pełnomocnikiem rządu ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej oraz sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj