Pakiet informacyjny dot. reformy szkolnictwa trafił do szkół

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska jest gotowa do rozmów nt. tego, jak będzie przebiegać reforma oświaty. Do szkół trafił już pakiet informacyjny. Mogą z niego skorzystać zarówno dyrektorzy placówek, jak i rodzice.

Szefowa resortu edukacji na antenie Polskiego Radia była pytana o protesty nauczycieli. Media informują o tym, że  może dojść do strajku ostrzegawczego pedagogów.

Przed południem planowana jest konferencja Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy krytykują w szczególności likwidację gimnazjów.

– Jestem otwarta na każdą dyskusję, każdą rozmowę. 19 był protest, a 18 spotkaliśmy się z samorządowcami i związkami zawodowymi, m.in. ZNP w Sali na Limanowskiego przy Radzie Dialogu Społecznego po to, żeby dyskutować o statusie zawodowym nauczyciela, wynagrodzeniu i warunkach pracy. Jestem gotowa do rozmów, m.in. do rozmów, które pokazują, jak będzie wyglądać reforma, jak spokojnie będzie przebiegać i jak wiele lat będzie trwała. Stąd też pakiet informacyjny, który trafił już do wszystkich szkół – powiedział Anna Zalewska.

Projekty ustaw zmieniających strukturę szkół są już w Sejmie i czekają na rozpatrzenie. Pierwsze czytanie zaplanowano na 29 listopada.

W miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe, a gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

RIRM

drukuj