fot. Monika Bilska

Osiągnięto wstępny kompromis ws. unijnego budżetu

Jest wstępny kompromis ws. budżetu UE. O wypracowaniu go informuje nieoficjalnie radio RMF FM, powołując się na jednego z unijnych dyplomatów.

Polska i Węgry miały zgodzić się, by rozporządzenie o mechanizmie praworządnościowym pozostało bez zmian, ale by dołączyć do niego „wytyczne”.

Wytyczne miałyby precyzować m.in., kiedy będzie stosowany mechanizm. Miałyby zawierać one zapewnienia, że nie będzie dotyczyć to prawa rodziny, kwestii imigrantów czy legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych.

Mechanizm miałby ograniczać się do ochrony budżetu UE przed niewłaściwym wykorzystaniem europejskich funduszy. Wytyczne miałyby zawierać też  „terminarz” wchodzenia w życie i tzw. „hamulec bezpieczeństwa”.

Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że są otwarci na kompromis, ale tylko wtedy, jeśli będzie on zgodny z traktatami i spójny z uzgodnieniem szefów rządów państw UE z lipca tego roku. O tym mówił m.in. wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

– Jesteśmy gotowi, by rozmawiać o kompromisach, rozmawiać o różnych rozwiązaniach. Jesteśmy otwarci na wszystko, co nie zawiera w sobie tych propozycji, które – po pierwsze – włączają polityczne, uznaniowe decyzje odnośnie uruchomienia środków finansowych, a po drugie są niezgodne z zapisami traktatowymi. Jeżeli tego nikt nie będzie proponował, to jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy i rozmaite rozwiązania. To zależy od naszych partnerów, od propozycji niemieckiej prezydencji. Po prostu nie zgodzimy się na to, żeby dobry budżet, wynegocjowany w lipcu przez premiera Mateusza Morawieckiego, padł teraz ofiarą politycznych rozgrywek różnych ciał w ramach Unii Europejskiej – podkreślał Radosław Fogiel.

We wtorek odbyły się kolejne rozmowy premierów Polski i Węgier ws. unijnego budżetu. Rzecznik rządu poinformował po nich, że oba kraje chcą, by przepisy dot. warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne.

Piotr Müller mówił też, że jest szansa na porozumienie na najbliższym szczycie UE.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl