fot. archiwum prywatne

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Odkupienie polskich gazet od niemieckich właścicieli to krok w dobrą stronę

Odkupienie polskich gazet od niemieckich właścicieli to krok w dobrą stronę, krok ku odzyskiwaniu przez Polaków tej najważniejszej dziś dziedziny współczesnego życia, jaką są media – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Dr Jolanta Hajdasz zaczęła od gratulacji i życzeń dla „o. Tadeusza Rydzyka CSsR i jego współpracowników z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja, jaką obchodziliśmy we wtorek”.

Radia, które  odegrało wręcz fundamentalną rolę na polskim rynku mediów w okresie transformacji ustrojowej w latach 90. i kontynuuje tę misję nadal, będąc jednym z najważniejszych podmiotów w nieustannej walce o wolność słowa we współczesnym świecie. Życzę ojcom redemptorystom wielu sił wytrwałości i satysfakcji z tej niełatwej przecież pracy dziennikarskiej oraz milionów wiernych słuchaczy w Polsce i poza jej granicami – powiedziała autorka felietonu.

PKN Orlen wykupiło niemiecką spółkę Polska Press. Jak zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, „to zapowiedź ogromnej zmiany na polskim rynku medialnym”.

By zrozumieć co tak naprawdę oznacza zakup niemieckiego wydawcy 20 z 24 gazet i portali regionalnych przez polski podmiot, trzeba uświadomić sobie, z jak patologiczną sytuacją w mediach mamy obecnie do czynienia. W wyniku naprawdę skandalicznie przeprowadzonej w latach 90. prywatyzacji  polskiej prasy drukowanej mamy dziś sytuację, w której na rynku królują podmioty zagraniczne – najwięcej gazet w Polsce (ponad 200 milionów egzemplarzy) sprzedaje niemieckie wydawnictwo Bauer, tuż za nim jest niemiecko-szwajcarski koncern Ringer Axel Springer (ponad 120 mln), a numerem trzy jest spółka Polska Press (ponad 100 mln gazet drukowanych rocznie), której właścicielem jest niemieckie wydawnictwo Verlagsgruppe Passau – wskazała.

Ta spółka jest praktycznie monopolistą na rynku mediów regionalnych. (…) Polscy czytelnicy nawet nie zdawali sobie sprawy, że właścicielem tej prasy jest ktoś z innego kraju. Gazety te zresztą są regionalne tylko z nazwy – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz.

– W Poznaniu, Gdańsku czy Katowicach redagowane są tylko 2-3 strony, a reszta to przekaz z centrali w Warszawie, który jest jednakowy dla wszystkich. W ostatnich latach z reguły jest on bardzo krytyczny wobec działań polskiego rządu – zauważyła autorka felietonu.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich powiedziała, że przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press jest „szansą na przełamanie dominacji wydawnictw zagranicznych na rynku regionalnej prasy drukowanej i związanych z nimi regionalnych portali w Polsce”.

– W ten sam sposób skomentowało ten zakup Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największa i najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce, która od lat zabiega o to, by likwidować monopole koncernów zagranicznych na rynku mediów w naszym kraju. Od Orlenu teraz zależy, w jaki sposób będzie swój nadzór właścicielski sprawował, czy potrafi respektować zasadę wolności słowa i niezależności dziennikarskiej – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

– Odkupienie polskich gazet od niemieckich właścicieli to krok w dobrą stronę, krok ku odzyskiwaniu przez Polaków tej najważniejszej dziś dziedziny współczesnego życia, jaką są media – dodała.

Cały felieton „Myśląc Ojczyzna” autorstwa dr Jolanty Hajdasz dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl