fot. twitter.com/MinEnergii

Nie ma kompromisu ws. budżetu Unii Europejskiej na rok 2019

Nie ma porozumienia ws. przyszłorocznego budżetu Unii Europejskiej. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich nie osiągnęli kompromisu. Termin minął o północy. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nowy projekt.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że unijne stolice nie zgodziły się na przesunięcie niewykorzystanych funduszy na badania z poprzedniego roku na 2019 r. PE chciał w ten sposób zapewnić większe środki na program Horyzont 2020.

W tej sytuacji, gdy nie udało się wypracować stanowiska w ramach tzw. procedury pojednawczej, KE będzie musiała przedstawić nową propozycję budżetową.

Europoseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk przyznał, że jest zaskoczony brakiem porozumienia.

– Niby to pole sporu nie było aż takie wielkie, więc odbieram to – mówiąc szczerze – trochę z zaskoczeniem, ale ponieważ PE jest częścią władzy budżetowej, więc rozumiem, że twardo próbuje postawić na swoim. Do sesji grudniowej mamy czas na kompromis, ale tego czasu nie jest za wiele. Zakładam jednak, że w grudniu to porozumienie będzie i ten budżet zostanie przyjęty – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi nową propozycję budżetową pod koniec listopada. Po tym negocjacje zostaną wznowione.

RIRM

drukuj