fot. pixabay

ONZ wezwała Izrael do wpuszczania transportów UNRWA na północ Strefy Gazy

Rzecznik OCHA (Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej) wezwał we wtorek Izrael do wycofania się z zakazu wpuszczania transportów UNRWA na północ Strefy Gazy. „Decyzja musi zostać uchylona” – stwierdził rzecznik. W poniedziałek Izrael powiadomił, że przerywa współpracę z organizacją.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami rzecznik OCHA podkreślił, że „nie można twierdzić, że prowadzi się działania zgodnie z zasadami międzynarodowymi, a jednocześnie blokować konwojów UNRWA”.

Szef UNRWA, Philippe Lazzarini, określił decyzję Izraela jako zmierzającą do „uniemożliwienia przetrwania ludziom, których życie jest zagrożone”. Zapewnił on, że agencja będzie szukała partnerów, „którzy będą mogli w naszym imieniu” dystrybuować pomoc humanitarną. Z raportów ONZ dotyczących sytuacji humanitarnej wynika, że na północy Strefy Gazy przed majem może zapanować głód.

UNRWA powiadomiła, że od 21 marca Izrael czterokrotnie odmówił przepuszczenia konwojów organizacji do Strefy Gazy.

„UNRWA jest częścią problemu, która konflikt utrwala, a nie rozwiązuje” – stwierdził rzecznik izraelskiego rządu, Dawid Mencer.

Tego samego dnia COGAT – izraelskie biuro odpowiedzialne za kontrolę granic – poinformowało, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca Izrael skierował na północ Strefy 350 ciężarówek z pomocą.

„Izrael we współpracy z sektorem prywatnym i innymi organizacjami koordynował dziesiątki konwojów. UNRWA nie zrobiła nic” – stwierdziło biuro.

Zdaniem COGAT UNRWA dopiero w ostatnim tygodniu zaczęła składać wnioski o przepuszczenie jej transportów.

„Ilość pomocy dostarczanej do Północnej Gazy nie jest zależna od UNRWA” – stwierdził COGAT.

Izrael od dawna oskarżał UNRWA o przymykanie oka lub wręcz aprobowanie działania palestyńskich organizacji terrorystycznych. Na początku grudnia Izrael zażądał ustąpienia dyrekcji UNRWA w związku z odkryciem przez wojsko tunelu Hamasu i ściśle tajnego centrum danych pod siedzibą Agencji w Gazie.

Szef UNRWA, Philippe Lazzarini, odpowiedział, że nie wiedział o istnieniu tunelu, co izraelski minister spraw zagranicznych, Israel Katz, skwitował jako „nie tylko absurdalne, ale także obrażające zdrowy rozsądek”. W styczniu br. Izrael przekazał rządom informacje i dowody dotyczące bezpośredniego udziału kilkunastu pracowników UNRWA w ataku i porwaniach, przekazał też informacje dotyczące silnych powiązań ponad 400 osób z personelu UNRWA z organizacjami terrorystycznymi. Kilka krajów – w tym USA, główny darczyńca UNRWA – wycofało lub wstrzymało finansowanie oskarżonej organizacji.

Choć inne agencje i organizacje są zaangażowane w organizowanie i dostarczanie pomocy, UNRWA twierdzi, że jest największym dostawcą – przypomniała agencja Reuters.

UNRWA została powołana w 1949 r. w celu udzielenia pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Jest to jedyna agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i związanych z jednym konfliktem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl