ONZ chce zaszczepić 20 mln dzieci przeciwko polio

W Syrii i sześciu innych krajach oraz terytoriach Bliskiego Wschodu trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień przeciwko polio; akcją ma być objętych 20 milionów dzieci – poinformowały w piątek w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF.

W Syrii zaszczepiono już 650 tys. dzieci, w tym 116 tys. w objętej walkami prowincji Dajr az-Zaur. W regionie tym stwierdzono pod koniec października przypadki polio u dziesięciorga dzieci – informowała pod koniec października WHO.

Wicedyrektor WHO ds. polio (choroba Heinego-Medina) Bruce Aylward zwrócił uwagę, że „wirus rozprzestrzenia się drogą lądową, co oznacza, że nie jest obecny jedynie w części Syrii, ale w szerszym regionie”.

Wstępne ustalenia wskazują, że wirus ma pakistańskie korzenie, stwierdzono go też m.in. w Kairze, a także na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie polio ma wciąż charakter endemiczny (obok Nigerii i Afganistanu). W Syrii występowania polio nie stwierdzano od 1999 roku.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni – głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl