fot. PAP/EPA

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się ostrzałem terytorium Izraela

Na wniosek USA zbierze się dzisiaj wieczorem czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ, by omówić sprawę ostrzału Izraela ze Strefy Gazy – poinformowały we wtorek źródła dyplomatyczne w ONZ.

We wtorek palestyńscy bojownicy z radykalnych ugrupowań Hamas i Islamski Dżihad wystrzelili ze Strefy Gazy na Izrael około 70 pocisków moździerzowych i rakietowych. Władze Izraela nie potwierdziły informacji, że podczas ostrzału rannych zostało sześciu izraelskich żołnierzy.

Zachodnie agencje zwracają uwagę, że był to najsilniejszy ostrzał Izraela od konfliktu zbrojnego między państwem żydowskim i Hamasem w 2014 r.

W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły naloty na kilka pozycji Islamskiego Dżihadu i Hamasu w Strefie Gazy.

Islamski Dżihad ogłosił we wtorek wieczorem zawieszenie broni, które – jak poinformował rzecznik tego ugrupowania – uzgodniono dzięki mediacji Egiptu. Rządzący w Strefie Gazy Hamas nie wypowiedział się w tej sprawie.

Natomiast informację o rozejmie zdementował natychmiast Izrael. Siły powietrzne tego kraju dokonały wieczorem kolejnych nalotów na cele w Strefie Gazy.

Wcześniej rzecznik Hamasu bronił wtorkowego ostrzału na państwo żydowskie, nazywając to „naturalną odpowiedzią na izraelskie zbrodnie”.

Ponad 120 Palestyńczyków zginęło, a tysiące odniosły obrażenia w organizowanych od 30 marca masowych protestach i starciach z izraelskimi żołnierzami na granicy Strefy Gazy i Izraela.

Hamas zapowiedział dalsze demonstracje. Izrael twierdzi, że krytykowane za brutalność działania wojska są konieczne do obrony izraelskiego terytorium, i oskarża Hamas o próby dokonywania ataków pod osłoną demonstracji.

PAP/RIRM

drukuj