fot. PAP/EPA

Meksyk: Dziennikarz zamordowany w stanie Tamaulipas

Dziennikarz Hector Gonzalez Antonio został zamordowany w stanie Tamaulipas na północnym wschodzie Meksyku – poinformowała we wtorek gazeta „Excelsior”, dla której dziennikarz pracował.

Ciało dziennikarza znaleziono w miejscowości Ciudad Victoria. Z pierwszych ustaleń wynika, że Hector Gonzalez Antonio został pobity na śmierć.

„Nie wiemy jeszcze, kto go zabił, ani dlaczego, ale jego śmierć jest nie do przyjęcia” – powiedział dyrektor centrum informacyjnego ONZ w Meksyku Giancarlo Summa.

Przedstawicielka organizacji Reporterzy bez Granic Balbina Flores (RSF) podkreśliła, że zabójstwo jest najpewniej związane z dziennikarską działalnością że Hector Gonzalez Antonio.

To już szósty dziennikarz, który w tym roku został zamordowany w Meksyku. W ubiegłym tygodniu w Monterrey zabito dziennikarkę zajmującą się tematyką gospodarczą.

Meksyk jest uważany za jeden z najniebezpieczniejszych krajów dla dziennikarzy. Od 2000 r. zginęło tam około 100 przedstawicieli tej profesji. Według stowarzyszeń działających na rzecz wolności wypowiedzi 90 proc. przestępstw pozostaje bezkarnych – informuje AFP. W ostatnich latach liczba zabójstw popełnianych w Meksyku znacząco wzrosła, co świadczy o fiasku działań podejmowanych przez rząd prezydenta Enrique Pena Nieto w celu opanowania panującej w kraju przemocy.

PAP/RIRM

drukuj