fot. PAP/EPA

Meksyk: podczas budowy trasy kolejowej odkryto starożytny grób Majów

Meksykańscy archeolodzy odkryli bogato zdobione ludzkie ciało w grobie, który może mieć ponad 1000 lat, na obszarze, gdzie robotnicy kończyli budowę dużego projektu kolei turystycznej – podał Narodowy Instytut Starożytności (INAH).

Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych prowadzonych równolegle z realizacją projektu budowy turystycznej trasy kolejowej w południowym Meksyku, która ma ułatwić dotarcie turystów do wielu starożytnych miejsc Majów w południowym Meksyku, a także do kurortów nadmorskich, takich jak Cancun i Tulum.

Projekt kolejowy, znany jako Maya Train, jest głównym priorytetem rozwoju gospodarczego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora. Przy jego realizacji zatrudnione są zespoły stosunkowo dobrze finansowanych archeologów, których zadaniem jest dokończenie wykopalisk, tak aby prace budowlane nie uległy opóźnieniom.

Najnowszego odkrycia pochówku dokonano podczas prac przy budowie hotelu w pobliżu głównych ruin Majów w Palenque w stanie Chiapas, niegdyś siedzibie jednego z największych i najbardziej wyrafinowanych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.

Szczątki szkieletu znaleziono w kamiennej skrzyni około 2 km od centrum miasta, gdzie znajdują się świątynie i rozległy zespół pałacowy. Prawdopodobnie dotyczą one elitarnego mieszkańca miasta, znanego przez starożytnych Majów jako Lakamha. W skrzyni znajdowały się także trzy naczynia ceramiczne, nauszniki i para koralików z zielonego kamienia.

INAH zauważył, że osobę pochowano twarzą do góry, z głową zwróconą na północ, i dodał, że potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładny wiek i inne cechy danej osoby.

Uczeni przypisują starożytnym Majom największe osiągnięcia ludzkości w sztuce, architekturze, astronomii i pisarstwie.

Palenque, podobnie jak dziesiątki innych starożytnych miast skupionych wokół południowego Meksyku i części Ameryki Środkowej, kwitło od około 300 do 900 roku naszej ery.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl