fot. PAP/EPA

Stany Zjednoczone nawiązały stosunki dyplomatyczne z Niue

Stany Zjednoczone i Niue nawiązały w poniedziałek relacje dyplomatyczne po podpisaniu przez sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, i premiera Niue Daltona Tagelagi wspólnego oświadczenia w tej sprawie – podał Departament Stanu USA.

Prezydent USA, Joe Biden, ogłosił w poniedziałek, że oficjalnie uznaje dwa terytoria Pacyfiku, Wyspy Cooka i Niue, za „suwerenne i niepodległe państwa”. Według agencji AFP to próba wzmocnienia pozycji USA na Oceanie Spokojnym względem Chin.

Amerykański prezydent, przypomniał w komunikacie prasowym, że Wyspy Cooka mają „długą historię współpracy” ze Stanami Zjednoczonymi. Stwierdził też, że Niue to małe terytorium, które odegrało „ważną i konstruktywną rolę” w tej części świata, szczególnie w walce ze zmianami klimatycznymi.

AFP przypomina, że Niue to maleńkie autonomiczne państwo, zamieszkane przez zaledwie 1700 mieszkańców i będące w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią. Władze wysepki bardzo dbają o ochronę swojego ekosystemu, zakazując w dużej części swojej morskiej strefy ekonomicznej połowu ryb czy prac wydobywczych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl