fot. PAP/EYEPIX

Meksyk: rekordowa liczba zabójstw w okresie prezydentury Lopeza Obradora. Średnio co 15 minut ginie człowiek

Poziom przestępczości w Meksyku od czasu objęcia w 2018 r. prezydentury przez Andresa Manuela Lopeza Obradora osiągnął nienotowany wcześniej poziom. Średnio co kwadrans w tym kraju zabijany jest człowiek.

Bazujący na policyjnych statystykach raport ośrodka badawczego TResearch dowodzi, że nie spełniły się przedwyborcze deklaracje obecnego prezydenta Meksyku, który obiecywał, że zwalczy w kraju zjawisko powszechnej przestępczości, szczególnie zabójstw.

Autorzy studium wskazali, że pod względem liczby morderstw popełnionych w Meksyku najwięcej miało miejsce właśnie w okresie prezydentury Lopeza Obradora, choć do zakończenia kadencji tego lewicowego polityka na stanowisku szefa państwa pozostał jeszcze rok.

W sumie w okresie sprawowania rządów przez Lopeza Obradora zginęło w Meksyku 173,6 tys. osób, co daje średnio 95 zabójstw dziennie, czyli jedną ofiarę śmiertelną na kwadrans.

W XXI w. najmniej zabójstw w Meksyku popełniono podczas prezydentury Vicente Foxa, który stał na czele państwa od 2000 r. do 2006 r. W okresie tym zginęło 60,2 tys. osób, czyli średnio 28 dziennie. Daje to statystycznie jedną ofiarę śmiertelną podczas 52 minut.

Rekordowym w historii Meksyku był rok 2021, podczas którego zginęło w tym kraju ponad 36,7 tys. osób. Dla porównania w 2000 r. poziom rocznych morderstw wynosił 10 tys.

Z policyjnych statystyk wynika, że od 1 stycznia do 5 grudnia 2023 r. w Meksyku zabitych zostało 28,1 tys. osób.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl