fot. PAP/EPA

38 śmiertelnych ofiar lawin ziemnych w Meksyku

Liczba śmiertelnych ofiar lawin ziemnych, które zeszły w ciągu weekendu w meksykańskich stanach Puebla i Vera Cruz wzrosła do 38 – podały w niedzielę władze. Lawiny spowodowały intensywne deszcze, którym towarzyszył tropikalny sztorm Earl.

Według nowych informacji przekazanych przez koordynatora akcji ratowniczej Luisa Felipe Puente, w górach Sierra Norte de Puebla, w rejonie miasta Huauchinago, zginęło co najmniej 28 osób. Puente dodał, że lawiny uszkodziły setki domów usytuowanych na zboczach gór.

10 osób zginęło w stanie Vera Cruz, gdzie wezbrane rzeki wystąpiły z brzegów. Gubernator tego stanu Javier Duarte poinformował, że lawiny wystąpiły w rejonach miast Coscometepec, Tequila i Huayacocotia. Dodał, że sytuacja nadal pozostaje krytyczna bowiem intensywne opady nie ustają.

Według lokalnych władz w niektórych miejscach spadło w ciągu 24 godzin tyle wody, ile zazwyczaj w ciągu miesiąca. Władze federalne zmuszone zostały do zamknięcia głównej autostrady łączącej stolicę kraju – miasto Meksyk – ze stanem Vera Cruz. Prace przy odblokowaniu tej i innych dróg utrudniają kolejne lawiny schodzące z nasiąkniętych wodą zboczy.

Earl wcześniej spustoszył sąsiednie Belize, gdzie wyrządził znaczne straty. Tymczasem u zachodnich wybrzeży Meksyku formuje się kolejny sztorm Javier.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj