Sekretarz stanu USA M. Pompeo: „Wolność religii fundamentalnym prawem człowieka”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział we wtorek, że „wolność religii jest fundamentalnym prawem człowieka”. Zapowiedział, że w celu obrony tego prawa, będzie w lipcu gospodarzem ministerialnej konferencji poświęconej poszanowaniu swobód religijnych.

Szef amerykańskiej dyplomacji, występując z okazji opublikowania przez Departament Stanu USA raportu na temat swobód religijnych na świecie w 2017 roku, podkreślił, że zaplanowana na 25-26 lipca międzynarodowa konferencja poświęcona swobodom religijnym nie przez przypadek będzie pierwszą konferencją, której będzie gospodarzem jako sekretarz stanu.

„Stany Zjednoczone nie będą tylko obserwatorem. Będziemy solidarnie walczyć o prawa dla każdego, kto chce korzystać z najbardziej fundamentalnego prawa człowieka jakim jest wolność religii” – powiedział Mike Pompeo, który jest praktykującym katolikiem i w przeszłości uczył w weekendy w przykościelnej szkółce.

Celem konferencji w Waszyngtonie – stwierdził Mike Pompeo – będzie zgromadzenie przedstawicieli „podobnie myślących rządów”, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, aby wywrzeć presję na władze państw, w których są prześladowane mniejszości religijne.

„Wolność religii jest w amerykańskiej krwi” – dodał Mike Pompeo, zwracając uwagę na znaczenie, jakie ojcowie-założyciele przywiązywali do gwarantującej swobody religijne i wolność wypowiedzi pierwszej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Planowana konferencja, obok opublikowanego we wtorek dorocznego raportu nt. swobód religijnych na świecie, jest kolejną zapowiedzią, że administracja prezydenta Donalda Trumpa z poszanowania praw człowieka na świecie zamierza uczynić podstawę amerykańskiej polityki zagranicznej.

Opublikowany we wtorek raport Departamentu Stanu USA zawiera ocenę przestrzegania swobód religijnych i poszanowania wolności religii w 200 państwach świata.

Departament Stanu jest zobowiązany do corocznego przedstawienia takiego raportu na podstawie Ustawy o Międzynarodowych Swobodach Religijnych (International Religious Freedom Act), która została przyjęta w 1998 r.

Wśród 10 „państw szczególnej troski za brak poszanowania elementarnych swobód religijnych, w najnowszym raporcie Departamentu Stanu – podobnie jak w latach poprzednich – znalazły się: Birma, Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Sudan, Arabia Saudyjska – jeden z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie – oraz powstałe z rozpadu Związku Sowieckiego, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan”.

Państwom znajdującym się na liście „szczególnej troski” grożą zwiększone naciski Stanów Zjednoczonych w celu poprawy sytuacji w dziedzinie praw religijnych, z możliwością wprowadzenia sankcji.

Pakistan z powodu łamania praw religijnych mniejszości znalazł się na Liście Państw Specjalnej Obserwacji, co zobowiązuje amerykańskich dyplomatów do wzmożonej obserwacji praktyk władz w Islamabadzie w dziedzinie poszanowania praw mniejszości religijnych.

W rozdziale poświęconym sytuacji w Polsce, autorzy tego opracowania podkreślają, że konstytucja Polski zapewnia wolność religii oraz równe prawa wszystkim wyznaniom i organizacjom religijnym. Jednak z powodu konkordatu zawartego przez Polskę ze Stolicą Apostolską w roku 1993 „Kościół katolicki w Polsce korzysta z przywilejów, których nie posiadają inne grupy religijne”.

Autorzy rozdziału poświęconego Polsce nie dopatrzyli się większych uchybień w dziedzinie swobód religijnych.

Niemniej w opracowaniu opartym na sprawozdaniach amerykańskich placówek dyplomatycznych, autorzy zwracają uwagę na wolne tempo zwrotu własności komunalnej wspólnot religijnych; w roku 2016 z prawie 3 300 pozwów o zwrot własności wspólnot religijnych rozpatrzono tylko 60.

Powołując się na statystyki polskiego rządu z 2016 r. (ostatniego roku, z którego pochodzą kompleksowe dane) autorzy raportu stwierdzają, że w roku 2016 zanotowano w Polsce 582 przypadki motywowanych religijnie incydentów i wybryków. Liczba wystąpień antymuzułmańskich podwoiła się w 2016 r. w porównaniu z 2015 r., do 363 takich incydentów. Spadła o 23 procent do 160 liczba incydentów antysemickich.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że polskie władze i przywódcy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość z należytą uwagą reagowali na postulaty i skargi mniejszości religijnych. Przykładami wymienionymi w raporcie są spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze środowiskami żydowskimi.

W raporcie odnotowano także udział prezydenta Andrzeja Dudy w ceremoniach religijnych różnych wyznań oraz „finansowanie przez polski rząd, w celu podtrzymania dialogu, programów wymiany z Żydami z Izraela i ze Stanów Zjednoczonych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl