Syryjska Koalicja Narodowa weźmie udział w konferencji Genewa 2

Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa ogłosiła, że weźmie udział w konferencji pokojowej Genewa 2 po tym jak sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun cofnął Iranowi zaproszenie na udział w rozmowach.

Wcześniej syryjska opozycja groziła, że zbojkotuje rozmowy pokojowe jeżeli Iran będzie brał w nich udział. Przeciwko obecności Teheranu, w trakcie konferencji Genewa 2  protestowali też przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.

Ban Ki Mun podjął decyzję o wycofaniu zaproszenia dla Iranu, po tym jak Teheran oficjalnie zapowiedział, że nie poprze postanowień osiągniętych w czerwcu 2012 roku na konferencji zwanej Genewą 1, na której ustalono, że w Syrii powstanie rząd przejściowy, mający pełnię władzy wykonawczej. Akceptacja tego warunku była podstawą podtrzymania zaproszenia dla Teheranu na Genewę 2.

Trwający od trzech lat konflikt w Syrii pochłonął życie ponad 100 tys. ludzi. Szacuje się, że dodatkowo około 2 mln osób musiało opuścić kraj, a 6,5 mln zmuszonych było do zmiany miejsca pobytu w kraju.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl