ONR: Złożymy zawiadomienie do prokuratury ws. zatrzymania marszu

Obóz Narodowo-Radykalny zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw ws. rozwiązania marszu środowisk narodowych przez warszawski ratusz. Powodem takiej decyzji miał być sposób ustawienia czoła pochodu marszu, koszulki z krzyżami celtyckimi i hasłami nawiązującymi do nienawiści oraz używanie rac.

W ocenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego sposób ustawienia czoła pochodu i użycia flag przez uczestników zgromadzenia nawiązywał do przemarszów z lat 30. włoskich faszystów i niemieckich nazistów. Ratuszowi nie spodobały się także symbole i hasła na koszulkach obecnych tam osób.

– Wydaje się, że to był tylko pretekst, że chodziło o to, żeby nie dopuścić określonych środowisk, mówimy głównie o ONR, przez ugrupowania związane z PO i Nowoczesną – powiedział dr Lech Jańczuk, politolog.

Policjanci zablokowali zgromadzenie przy rondzie de Gaulle’a. Uczestnicy marszu przenieśli się spokojnie na Plac Zamkowy. Za roztropne i adekwatne działanie funkcjonariuszy podziękował na Twitterze minister Joachim Brudziński. Poprosił także o niewikłanie ich w żadne spory polityczne.

„Do rozemocjonowanych komentatorów, polityków oraz uczestników wczorajszych wydarzeń ze WSZYSTKICH (LEWYCH I PRAWYCH) stron partyjnych i ideologicznych, po raz kolejny apeluję i proszę o niewikłanie w te spory @PolskaPolicja Od odpowiedzialności politycznej są politycy a nie policja” – napisał szef MSWiA.

Bo wczorajsze działania ratusza mogły mieć wyraźne zabarwienie polityczne.

– Tutaj była próba wykorzystania czy zbicia takiego kapitału politycznego przez środowiska związane z PO i Nowoczesną, zupełnie niepotrzebnie – dodał dr Jańczuk.

Potwierdza to wypowiedź kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

„Jeżeli będę na miejscu pani prezydent, to będzie zero tolerancji dla zachowań, które promują rasizm” – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Obóz Narodowo-Radykalny zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Do sprawy odniósł się również w rozmowie z Redakcją Portalową Radia Maryja Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego. Można o tym przeczytać [tutaj].

TV Trwam News/RIRM

drukuj