Min. Ziobro: Wniosek o delegalizację ONR jest przedmiotem rozpoznania w MS

Wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego jest przedmiotem rozpoznania w resorcie sprawiedliwości. Zobaczymy, jaki będzie wynik oceny tego wniosku i argumentacji, która została w nim ujęta – powiedział dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wniosek o delegalizację ONR złożył w zeszłym tygodniu do szefa Ministerstwa Sprawiedliwości prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Była to reakcja na zjazd i marsz tego ugrupowania, który odbył się w Gdańsku 14 kwietnia.

Zbigniew Ziobro pytany na dzisiejszej konferencji prasowej, czy widzi potrzebę oraz podstawę prawną do delegalizacji ONR, stwierdził, że „każdy ma prawo składać wnioski do ministra sprawiedliwości i te wnioski są przedmiotem rozpoznania”.

„Taki wniosek (o delegalizację ONR – PAP) trafił od pana prezydenta Pawła Adamowicza, o ile pamiętam. Jest on przedmiotem w tej chwili rozpoznania. Toczą się procedury, zobaczymy, jaki będzie wynik tej oceny, która jest dokonywana i argumentacji, która została ujęta w tymże wniosku” – dodał.

W swoim trzystronicowym wniosku Paweł Adamowicz podkreślił, że działalność ONR „od wielu lat opiera się na podejmowaniu przedsięwzięć, w których wykorzystuje się retorykę nienawiści rasowej i narodowościowej”.

Jak zauważył, 14 kwietnia Gdańsk był miejscem „bezprecedensowej manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego”. Działacze tej organizacji najpierw mieli spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, a potem przeszli głównymi ulicami miasta na Długi Targ.

PAP/RIRM

drukuj