fot. pixabay.com

Resort sprawiedliwości zapowiada kolejne przepisy antyprzemocowe

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą – to trzy podstawowe założenia nowych przepisów antyprzemocowych, które przedstawił dziś resort sprawiedliwości.

Na konferencji w resorcie sprawiedliwości wiceminister Marcin Romanowski podkreślił, że prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej są dowodem na to, że narzędzie to „rzeczywiście działa”. Czytaj więcej [tutaj]

„Te kilka miesięcy to był dla nas czas monitorowania wdrażania tej ustawy, licznych szkoleń, ale również przygotowywania nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej przyczynią się do tego, żeby te osoby najsłabsze (…) czuły się jeszcze bardziej bezpiecznie” – powiedział.

Nowy zapowiedziany przez resort projekt nowelizuje szereg ustaw, m.in. Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.

Pierwszym z jego założeń jest rozszerzenie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy – chodzi o to, by obejmował on daną osobę, a nie tylko jej miejsce zamieszkania.

„Obecne rozwiązania zakładają zakaz zbliżania się do mieszkania i najbliższego otoczenia, ale chcemy poszerzyć to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną liczbę metrów w stosunku do osoby – tak, aby dana osoba i jej najbliżsi mogli czuć się bezpiecznie również na spacerze, czy zakupach” – mówił wiceminister.

Kolejny środek to zakaz wstępu do określonych miejsc.

„Takie cztery typowe miejsca, w których rodzina może przebywać, to miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i kontaktu z kulturą. W przypadku tych czterech miejsc policja będzie mogła orzec zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc” – powiedział Marcin Romanowski, dodając, że o takim zakazie informowani byliby kierownicy tych jednostek.

Ostatni instrument to zakaz komunikowania się z ofiarą.

„Bardzo często sprawcy przemocy mogą nękać daną osobę, jej rodzinę. Policja będzie mogła na te dwa tygodnie wydać bezwzględny zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie, czy to w formie maila, czy nękania telefonicznego, czy za pomocą innych komunikatorów” – tłumaczył wiceminister.

Marcin Romanowski poinformował jednocześnie, że projekt poszerza zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty.

„Poszerzamy go np. o byłych mężów, czy byłych partnerów, którzy już nie mieszkają z osobą dotkniętą przemocą domową, ale zdarza się, że również wracają do poprzedniego miejsca zamieszkania i stosują przemoc, która zagraża życiu lub zdrowiu” – powiedział Marcin Romanowski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl