fot. pixabay.com

Od poniedziałku wzrośnie wysokość rent i emerytur

Od poniedziałku wskutek waloryzacji wzrośnie wysokość rent i emerytur. Najniższa emerytura będzie wyższa o 50 zł i 88 groszy. Podniesiona zostanie też kwota dochodowa przy świadczeniu tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Waloryzacja co roku wpływa na wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych. Zgodnie z tegorocznymi wyliczeniami od jutra emerytury i renty wzrosną o 4,24 procent.

– Minimalna emerytura będzie wynosiła w tym roku 1250 zł 88 groszy – informuje minister rodziny, Marlena Maląg.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 938 zł 16 gr, renta rodzinna 1250 zł 88 gr, a świadczenie przedemerytalne 1262 zł i 34 grosze.

– Zawsze każdy grosz się przyda. Dzięki, że mamy uczciwy rząd – mówi pani Barbara, emerytka.

Rząd podniesie też kwotę dochodowa przy świadczeniu z tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych. W tym roku próg wynosi 1772 zł 8 groszy. Cały pakiet wsparcia dla emerytów i rencistów to prawie 36 mld złotych. [czytaj więcej] 

– To jest waloryzacja, 13, 14 emerytura. W porównaniu do roku 2015 to jest dziesięciokrotny wzrost środków, które przeznaczamy – podkreśla wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Trzynasta emerytura trafi seniorów w kwietniu. Wypłacona zostanie po raz trzeci. Czternasta emerytura trafi do emerytów po raz pierwszy.

– Czternasta emerytura będzie wypłacana w czwartym kwartale tego roku. Zostało tam wprowadzone kryterium dochodowe – mówi minister Marlena Maląg.

Kryterium wynosi 2900 zł. Osoby z emeryturą wyższą niż ta kwota otrzymają 14. emeryturę pomniejszoną o nadwyżkę. Sejm nie zgodził się na propozycję senackiej opozycji, aby podnieść świadczenia emerytalne i rentowe w tym roku o 70 złotych. To dla budżet oznaczałoby dodatkowy koszt miliarda zł.

Prawo i Sprawiedliwość od lat realnie zwiększa świadczenia – zauważa wiceminister finansów, Piotr Patkowski.

– Warto podkreślić i odróżnić poziom deklaracji od poziomu realnych działań. Sfera działań opozycji to deklaracje – przez 8 lat rządów PO-PSL nie potrafili w żaden sposób przekładać deklaracji na realne czyny – zauważa wiceminister finansów, Piotr Patkowski.

Rząd wspierając emerytów musi liczyć się z ograniczeniami budżetowymi – podkreśla ekonomista, Mariusz Kękuś.

– Rząd musiałby zaciągać na to dług. (…) W tym roku mamy kryzys i środki w budżecie są ograniczone. Zakładam że nie ma możliwości powiększania jakichkolwiek programów – mówi ekonomista, Mariusz Kękuś.

Wciąż funkcjonuje program pomocowy „Senior plus” i aktywizacyjny „Aktywni plus”. Na te programy w latach 2021-2025 rząd przeznaczy 500 mln zł. Na obecnych programach rząd nie poprzestanie.

– Mamy świadomość, że jeszcze wiele pracy przed nami. Na pewno będziemy dalej aktywnie działać w obszarze polepszenie losu naszych seniorów – zapowiada wiceminister Piotr Patkowski.

TV Trwam News

drukuj