Oburzeni Hiszpanie wychodzą na ulicę

Po blisko 6-godzinnej debacie kongres deputowanych przyjął dwa antykryzysowe dekrety rządowe, które mają zapewnić stabilność budżetową państwa i zawierają szereg cięć, szczególnie w sektorze publicznym.

Dekrety przedstawił rząd premiera Rajoya w ubiegłym tygodniu wywołując natychmiast protesty na ulicach hiszpańskich miast. Sam premier pojawił się w parlamencie dopiero w momencie głosowania, za co został mocno skrytykowany przez opozycję.

Za przyjęciem dekretów głosowała jedynie Partia Ludowa, która ma większość w parlamencie. Ok. 20 deputowanych opuściło salę na znak protestu przeciwko drastycznym cięciom. „Reformy, które dzisiaj przedstawiamy mają na celu stawienie czoła naszemu zadłużeniu, aby walczyć z kryzysem i z dziedzictwem z przeszłości”, powiedział minister Montoro podczas debaty. Jego zdaniem nie ma innej drogi.

Kiedy w parlamencie trwała debata, w wielu punktach Madrytu pojawiły się spontaniczne manifestacje, które sparaliżowały ruch miasta. Wieczorem w 80 miastach Hiszpanii na ulicę wyjdą manifestacje zwołane przez związki przeciwko rządowym cięciom. Z kolei na sobotę zapowiedziany jest „Marsz 40 milionów”. „Jest nas więcej – 98%” głosi jedno z haseł.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl