fot. pixabay.com

Hiszpania: co roku policja uwalnia około tysiąca kobiet zmuszanych do prostytucji

Co roku służby policyjne Hiszpanii uwalniają na terenie tego kraju około 1000 kobiet zmuszanych do prostytucji – wynika z szacunków wymiaru ścigania i organizacji praw człowieka. Większość z ofiar stanowią cudzoziemki, głównie z Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Według szacunków Policji Krajowej (Polica Nacional) oraz żandarmerii (Guardia Civil) zdecydowana większość uwolnionych w ostatnich latach kobiet została „zwerbowana” do prostytucji już po przybyciu do Hiszpanii. Sankcjom podlega tam stręczycielstwo, nie prostytucja.

Z raportu hiszpańskich służb bezpieczeństwa wynika, że w 2021 roku, w którym uwolniono 1054 kobiety, jedynie 187 zostało zniewolonych przez zorganizowane grupy przestępcze przed przybyciem do Hiszpanii.

Policja powiadomiła, że gangi, próbując zmusić kobiety do posłuszeństwa, uciekają się do rozmaitych metod nacisku: gróźb przemocy fizycznej, nękania żyjących w kraju bliskich ofiary, a nawet praktyk okultystycznych.

Antonio Martin z policji krajowej w Murcji, na południowym wschodzie Hiszpanii, poinformował, że w zdecydowanej większości przypadków kobiety zmuszane do prostytucji w tym kraju to osoby żyjące do czasu „zwerbowania” w trudnych warunkach materialnych.

„Zazwyczaj już w swoich krajach pochodzenia żyły one w biedzie. Zwabione do Hiszpanii ofertą wysokich zarobków nie poprawiają jednak swojej sytuacji materialnej, gdyż są wykorzystywane i wyzyskiwane” – dodał Martin.

Przypomniał, że w połowie grudnia w Murcji rozbito jedną z grup zmuszających kobiety z państw Ameryki Łacińskiej do prostytucji. Za zarobione z nierządu pieniądze ofiary tego procederu mogły pozwolić sobie na zaledwie jeden posiłek dziennie.

Socjologowie i aktywiści podkreślają, że walkę z przestępczością seksualną w Hiszpanii utrudnia fakt, iż ten kraj stał się w ostatnich latach jednym z głównych kierunków napływu nielegalnych imigrantów. Wśród tych osób jest wiele kobiet bez środków do życia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl