fot. https://pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bwi%C4%99ty-krzy%C5%BC-biblia-modlitwa-3306800/

Hiszpania: W Saragossie chcą chronić krzyże przed antychrześcijańską fobią

W Hiszpanii w Saragossie partia Vox chce zrobić inwentarz krzyży w przestrzeni publicznej, by chronić je przed antychrześcijańską fobią – poinformowała należąca do tego ugrupowania radna miejska Carmen Rouco, cytowana we wtorek przez lokalny dziennik „Heraldo de Aragon”

Przedstawiciele Vox w radzie miasta Saragossy zwrócili się do miejskich władz samorządowych – koalicji prawicowej Partii Ludowej (PP) i liberalnej Ciudadanos, aby razem z Archidiecezją zrobiły inwentarz znajdujących się w przestrzeni publicznej krzyży chrześcijańskich w celu „ochrony dziedzictwa kulturalnego”.

Carmen Rouco podkreśliła na konferencji prasowej, że chrześcijańskie krzyże są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dziedzictwa kulturowego Hiszpanii.

„Pomimo tego, coraz częściej dochodzi do jawnych manifestacji nienawiści przeciwko krzyżom, atakowane są uczucia religijne, kultura i wiara naszych mieszkańców” – uznała radna.

Podkreśliła, że przyczyną ofensywy przeciwko symbolom religijnym są „ideologiczne przepisy prawne ustanawiane z inicjatywy socjalistycznej (partii) PSOE, a które w swoim czasie nie zostały zniesione przez prawicową PP, kiedy ta była u władzy”.

Ostatnio do usunięcia stojącego przed kościołem krzyża doszło w styczniu w prowincji Kordoba (Andaluzja), na podstawie socjalistycznego Prawa o Pamięci Historycznej z 2007 roku, dotyczącego między innymi pamiątek po dyktaturze Francisco Franco.

Regionalny rzecznik praw obywatelskich Andaluzji Jesus Maeztu opowiedział się za likwidacją krzyży, „stawianych za czasów dyktatury i zapowiedział przygotowanie listy z chrześcijańskimi symbolami do zburzenia”.

Radna Vox w Saragossie zaproponowała, aby inwentarz krzyży w mieście został przekazany socjalistycznemu rządowi regionalnemu Aragonii, w celu uzyskania ochrony prawnej, jaką dałoby wpisanie ich jako zabytków na listę dziedzictwa kulturalnego i historycznego Hiszpanii.

Carmen Rouco przypomniała, że art. 16 Konstytucji kraju gwarantuje wolność ideologiczną, religijną i kultu, a autonomiczny statut Aragonii zobowiązuje władze samorządu terytorialnego do ochrony dziedzictwa kulturalnego. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Prawników zwróciło uwagę, że do usuwania krzyży z miejsc publicznych dochodzi w gminach rządzonych przez socjalistów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl