fot. archiwum prywatne o. Jerzego Kraja

O. dr J. Kraj OFM: Chrześcijanie w Ziemi Świętej nie tracą nadziei, chociaż o radość przeżycia Wielkanocy jest bardzo trudno

Chrześcijanie w Ziemi Świętej – mimo trudności ekonomicznych – nie tracą nadziei, chociaż o radość przeżycia Wielkanocy jest bardzo trudno. To są trudne święta – święta, w których brak jest nadziei na szybkie zakończenie działań wojennych – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. dr Jerzy Kraj OFM, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

Pomimo trwającej wojny Izraela z Hamasem, w Ziemi Świętej trwają tradycyjne obchody Triduum Paschalnego. Z oczywistych względów uczestniczy w nich jednak znacznie mniej osób, niż miało to miejsce jeszcze rok temu.

– Nie brakło pielgrzymów, ale to były grupki pielgrzymów indywidualnych – zaznaczył o. dr Jerzy Kraj OFM.

W liście skierowanym do katolików w Ziemi Świętej, Ojciec Święty Franciszek wyraził bliskość z tymi, którzy cierpią wskutek „absurdalnej tragedii wojny”. Papież napisał, że w obecnych czasach „ciemność Wielkiego Piątku” ogarnia Ziemię Świętą i inne części świata.

– Te słowa padają często. Na zakończenie procesji Niedzieli Palmowej przy kościele św. Anny, patriarcha (ks. kard. Pierbattista Pizzaballa – radiomaryja.pl) mówił, że ta ciemność, w której jesteśmy, ta noc, się skończy, podobnie jak w historii Pana Jezusa. Nie wiemy, jak długo jeszcze ona potrwa – zwrócił uwagę dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

Głowa Kościoła wyraża głęboką solidarność z chrześcijanami w ogarniętej wojną Ziemi Świętej i regularnie kontaktuje się z nimi ­– czy to przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy, czy też telefonując bezpośrednio do proboszczów tamtejszych parafii. W ślad za Biskupem Rzymu idą wierni z całego świata.

– Czujemy bliskość wiernych z całego świata. Czujemy, że chrześcijanie w Ziemi Świętej – mimo trudności ekonomicznych – nie tracą nadziei, chociaż o radość przeżycia Świąt jest bardzo trudno. To są trudne święta – święta, w których brak jest nadziei na szybkie zakończenie działań wojennych – mówił gość „Aktualności dnia”.

Obchody Triduum Paschalnego w Jerozolimie rozpoczęły się w Wielką Środę liturgią słowa, stanowiącą medytację nad znaczeniem męki i śmierci Chrystusa. Wielki Czwartek rozpoczął się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 7.00 w Bazylice Grobu Świętego, będącą równocześnie Mszą św. Krzyżma. Tradycja sprawowania tej Eucharystii w godzinach porannych sięga już IV wieku naszej ery.

– W tej Mszy św. jest też bardzo ważny element procesji eucharystycznej, która na zakończenie trzy razy okrąża Kaplicę Grobu Bożego, przechodząc również koło Kamienia Namaszczenia i koło Kalwarii, jakby symbolicznie łącząc te miejsca z sakramentalną obecnością Jezusa. Koniec procesji jest naprawdę wielkim znakiem obecności Żywego Boga, dlatego że Najświętszy Sakrament jest składany w pustym Grobie, na płycie Grobu Jezusowego – podkreślał o. dr Jerzy Kraj OFM.

Jest to moment, kiedy rozpoczyna się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, trwająca do godz. 8.00 w Wielki Piątek.

Inna ważna Msza św. Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w Wielki Czwartek w Wieczerniku o godz. 15.00. W wielkoczwartkowe popołudnie w Grobie Pańskim ma też miejsce liturgia słowa.

Obchody Wielkiego Piątku w Jerozolimie znane są głównie z nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta. Podczas wielkopiątkowej Adoracji Krzyża adorowane są relikwie Krzyża Świętego. To również tradycja sięgająca IV wieku. Wieczorem zaś odbywa się liturgia pogrzebu Chrystusa.

Wielka Sobota w Jerozolimie rozpoczyna się Wigilią Paschalną celebrowaną w Grobie Bożym o godz. 8.30, z tradycyjnym zapaleniem świecy paschalnej od lampek oliwnych oświetlających miejsce złożenia ciała Jezusa.

– W Grobie Pańskim już o godz. 11.00 śpiewa się radosne „Alleluja!”. Po ulicach Jerozolimy rozchodzi się światło, które jest niesione do domów chrześcijańskich. Wszyscy liczymy, że – mimo trudnej sytuacji – dla wielu rodzin będą to święta niosące nadzieję – zaznaczył dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się Rezurekcją o godz. 9.30. Na jej zakończenie odbywa się tradycyjna procesja rezurekcyjna, podczas której śpiewane są cztery fragmenty Ewangelii o zmartwychwstaniu.

– Te cztery momenty mają przypominać o głoszeniu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu w każdą stronę świata (…). To jest bardzo charakterystyczne dla jerozolimskiej liturgii, że śpiewając Ewangelię, chcemy być jako Kościół-Matka niosącymi nadzieję, niosącymi orędzie i przesłanie pokoju. (…) Pokój, który niesie Pan Jezus (…) wypływa ze zwycięstwa nad śmiercią, nad grzechem, nad nienawiścią. To jest przesłanie, które czujemy i chcemy zrealizować w dniach wojny, bo wojna trwa i (…) nie jest jeszcze pewne, w jakim kontekście i kiedy się ona zakończy – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z o. dr. Jerzym Krajem OFM jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl