fot. Jakub Grabowski, Fundacja Lux Veritatis

„Nędzarz i Madame” wśród laureatów „Feniksa”

Ksiądz kardynał Gerhard Ludwig Müller został laureatem nagrody Złotego Feniksa przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Nagrodę Feniks w kategorii „multimedia” otrzymał film „Nędzarz i Madame”, który powstał dzięki zaangażowaniu Rodziny Radia Maryja.

Kapituła, nagradzając emerytowanego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, podkreśliła, że pozostaje on trwałym filarem, autentycznym autorytetem oraz duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła.

– Nagroda jest uznaniem dla wielkiego teologa, który umiejętnie przedstawia w trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła. Laureat to niestrudzony przyjaciel Polski i prawdziwy człowiek wiary – odczytał Dariusz Kowalski, aktor.

Film „Nędzarz i Madame” otrzymał prestiżową nagrodę Feniks w kategorii „multimedia”. Obraz jest dziełem Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Fundacji „Lux Veritatis”.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni jurorom za to wyróżnienie dla Fundacji „Lux Veritatis” jako producenta, dla całego zespołu twórców – mówił Witold Ludwig, reżyser filmu „Nędzarz i Madame”.

Obraz opowiada o drodze do świętości Adama Chmielowskiego, który po wewnętrznej przemianie oddaje się posłudze Bogu, przyjmując habit tercjarski i imię brat Albert.

– Ten film w sposób szczególny pokazuje, jak słowo siane w dobry sposób, spotkania z różnymi ludźmi, przeobrażają ludzi, jeśli czynimy refleksje nad sobą, przeobrażają nas powolutku ku świętości – wskazał ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Główny bohater filmu to wyjątkowa postać, która miała wpływ na polską kulturę.

– Adam Chmielowski zainspirował wybory życiowe Karola Wojtyły. To wybitny buntownik, powstaniec styczniowy, który zapłacił za to cenę kalectwa. To także wybitny malarz i autor obrazu „Ecce Homo”, ale także pionier dobroczynności – wskazał Witold Ludwig.

Film miał niełatwy start, ponieważ wszedł do kin w trakcie pandemii. Mimo to obejrzało go kilkaset tysięcy Polaków, również w trakcie mniejszych seansów organizowanych m.in. przez parafię i szkoły.

– Ważne, żeby powstawały tego typu produkcje, które poruszają najważniejsze dla człowieka zagadnienia (…), żebyśmy próbowali docierać do naszej społeczności w Polsce i Polaków za granicą właśnie poprzez media, bo te media kształtują dzisiaj ludzi – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Producenci filmu nie otrzymali żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Jego realizacja była możliwa tylko dzięki zaangażowaniu Rodziny Radia Maryja.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni całej Rodzinie Radia Maryja i wszystkim tym, którzy wspierali to dzieło, głównie poprzez przekazywanie w ubiegłych latach 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, jaką jest Fundacja Nasza Przyszłość – zaznaczyła dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Dystrybucją filmu zajęła się Telewizja Polska.

– Film znakomity, zrealizowany przez młodego reżysera. Z TV Trwam współpracowało nam się świetnie. Mam nadzieję, że tak będzie dalej – mówiła Barbara Jelonek, członek biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej TVP.

XXVIII targi Wydawców Katolickich potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. To ważna inicjatywa – mówił ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

– Przyczynia się do tego, że słowo oparte o wartości chrześcijańskie dociera do szerokiego kręgu czytelników – wyjaśnił ks. bp Artur Miziński.

Swoją ofertę prezentuje blisko 120 wystawców, m.in. wydawnictwo „Gotów” działające przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.

– Chcemy przez to przekazać, że wiara nie jest skostniałym reliktem przeszłości, tylko czymś, gdzie każda młoda osoba może się odnaleźć – stwierdził Filip Kaczyński.

Wydarzeniu towarzyszą debaty, spotkania z autorami książek i emisje filmów. Wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl