MRiRW przygotowało projekt ustawy o emeryturach rolniczych

Rolnicy nie będą musieli przekazywać gospodarstwa w sytuacji, w której osiągną wiek emerytalny i zaczną pobierać świadczenie. Takie ma być założenie projektu ustawy, jaki powstał w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O wdrożenie rozwiązania apelowali gospodarze.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga ogromnego wysiłku – mówi rolnik z powiatu monieckiego, Krzysztof Szaciło.

– Gospodarstwo rolne to jest przede wszystkim ciężka praca. Na tym opiera się cały zysk i cały dobrobyt gospodarstwa – wskazuje Krzysztof Szaciło.

Mimo ciężkiej pracy rolnik, aby uzyskać emeryturę, musi zbyć gospodarstwo – przypomina Janusz Gargała z rolniczej „Solidarności”.

– To był problem wymuszenia zmiany własności gospodarstwa. Przez prawie 50 lat przymuszano rolnika do tego, żeby się pozbył gospodarstwa w zamian za otrzymanie jakiś pieniędzy – wyjaśnia Janusz Gargała.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyszło naprzeciw oczekiwaniom rolników i przygotowało projekt ustawy o emeryturach rolniczych, który będzie pozwalał na pobieranie emerytury rolniczej po przekroczeniu wieku emerytalnego, bez konieczności przekazywania gospodarstwa – zaznacza prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek.

– Lubelska Izba i Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowały o to już bardzo dawno. Inne grupy społeczne nie musiały przekazywać swoich warsztatów pracy, żeby przejść na emeryturę. Natomiast rolnik był do tej pory zobowiązany do pozbycia gospodarstwa – nie pracować na nim, nie mieć żadnych korzyści z gospodarstwa. To było dyskryminujące dla rolników – podkreśla Gustaw Jędrejek.

Dlatego ustawa jest tak wyczekiwana przez polskich gospodarzy. Dzięki zmianom rolnicy nie będą zmuszani do długiej pracy.

– W wieku 65 lat przy pracy w  rolnictwie człowiek bardziej wymaga leczenia aniżeli świadczenia pracy. Będzie to pewnego rodzaju komfort. Rolnik sam zdecyduje, czy ma możliwość i komuś to przekazuje, czy prowadzi działalność dalej, uzyskując świadczenie, za które wcześniej płacił składki – wskazuje Antoni Skóra, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Nowe przepisy zakładają także rewaloryzacje emerytur rolniczych.

– Należy spodziewać się rewaloryzacji emerytury rolniczej od marca, jak również zwiększenia dodatku z tytułu zwiększenia składki ubezpieczeniowej rolników – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Lech Kołakowski.

Według informacji przekazanych przez ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wysłanie projektu ustawy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaplanowano na ten tydzień. Parlament będzie mógł się nim zająć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

TV Trwam News

drukuj