fot. PAP/Grzegorz Momot

Małopolskie: 2 mln zł na wsparcie wypasu owiec na terenach cennych przyrodniczo i krajobrazowo

Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 2 mln zł na wsparcie podmiotów, które zajmują się wypasem owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Oferty w konkursie ogłoszonym przez zarząd regionu będą przyjmowane do 25 lutego.

Jak podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka, Małopolska to region górski i jedno z trzech województw karpackich w Polsce.

„Takie położenie geograficzne wiąże się z szeregiem walorów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych, które są naszym dziedzictwem. Wpływają one zarówno na jakość życia mieszkańców jak i atrakcyjność turystyczną regionu” – wskazał.

Według niego w trosce o zachowanie tych wartości samorząd województwa wspiera ochronę bioróżnorodności i krajobrazu przyrodniczego i kulturowego gór. Przykładem takich działań jest m.in. czynna ochrona przyrody poprzez przeprowadzenie wypasu kulturowego owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo.

„Wypas kulturowy owiec zapobiega procesowi zaniku polan reglowych, na których znajdują się siedliska rzadkich roślin. Zachowanie gospodarki pasterskiej w górach jest też ważne ze względu na wielowiekowe tradycje lokalnej ludności” – zaakcentował Smółka.

W ramach ogłoszonego konkursu będzie wspierany finansowo wypas owiec ras: Polska Owca Górska, Cakiel podhalański, odmiana barwna Polskiej Owcy Górskiej lub mieszańców tych ras, na wskazanych w regulaminie obszarach, przez cały okres wypasu, przy zachowaniu określonej obsady owiec (5-10 sztuk owiec na jeden ha powierzchni wypasowej) oraz zaangażowaniu minimum jednego bacy do obsługi każdego obszaru wypasowego.

Dotowane przedsięwzięcia powinny się rozpoczynać nie wcześniej niż 24 kwietnia i zakończyć nie później niż 31 października.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl