fot. PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zawarło porozumienie z PKN Orlen i PGNiG ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało list intencyjny w sprawie partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego z przedstawicielami m.in. PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślał, że warunkiem do stworzenia zrównoważonej gospodarki jest właśnie wykorzystanie biogazu i biopaliw.

– Sektor biogazu, biopaliw, sektor wodoryzacji naszych gazów, jest bardzo ciekawy, dlatego że umożliwia dywersyfikację bazy technologicznej, źródeł energii i ograniczenie importu paliw kopalnych do Polski – wskazał minister Michał Kurtyka.

Dlatego podpisany list jest traktowany jako zobowiązanie do wysiłków regulacyjnych, które pozwolą tej branży dobrze się rozwijać.

– Uroczystość podpisania listu intencyjnego to początek procesu zmierzającego do wypracowania i zawarcia porozumienia sektorowego, mającego na celu stworzenie łańcucha wartości, a przede wszystkim zbudowanie i wspieranie polskiego przemysłu biogazowego – zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska.

To wielki dzień dla przemysłu biogazowego – podkreśliła prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego Sylwia Koch-Kopyszko.

– To wielki dzień dla branży biogazu i biometanu – powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko.

Rozwój tego sektora sprawi również, że Polska stanie się niezależna energetycznie – zauważył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

– To jest pomysł na zrównoważony rozwój naszego kraju. Co my jako firma zyskamy? Przede wszystkim zyskamy to, że Polska będzie bardziej niezależna energetycznie w sektorze gazu. Zakładamy – to są konserwatywne, ale w miarę realne założenia – że w Polsce za 10 lat możemy produkować 4 mld m3 biometanu, już nie biogazu, tylko biometanu – poinformował Jerzy Kwieciński.

Wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki podkreślał, że technologię biogazową w Polsce można na odpowiednio dużą skalę rozpowszechnić znacznie szybciej niż OZE oparte na wietrze i słońcu.

– Przechodzenie na OZE będzie trwało, natomiast biogaz widać już. Biogaz można zrobić szybko. Biogazownie można budować cyklicznie, po kolei – wskazał wiceprezes PKN Orlen, Józef Węgrecki.

Zdaniem ekspertów, sektor biogazu jest niesłychanie ważny z punktu widzenia całej gospodarki, a zwłaszcza rolnictwa i transportu. Wkrótce będzie to także ważny element przyszłej strategii energetycznej i energetyki rozproszonej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl