Ministerstwo chce refundować leki stosowane w in vitro

Od lipca leki stosowane w terapii przed zabiegiem in vitro będą refundowane z rządowego programu dofinansowania.

Do tej pory pary decydujące się na metodę in vitro same płaciły za leki stosowane w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Ich koszty wahały się od 4 do 8 tys. zł.

Procedura finansowania in vitro nie jest zgodna z rozwiązaniem ustawowym – podkreślił dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Rozporządzenie ministra zdrowia po raz kolejny nie ma podstaw w zakresie rozwiązań ustawowych. Zatem musi budzić nasze zdziwienie, że tak bocznymi ścieżkami usiłuje się wprowadzać. Myślę, że tutaj mąci, kiedy brakuje środków finansowych na wszystko, akurat będziemy finansować dosyć drogą technikę medyczną jaką stanowi zapłodnienie in-vitro. Programy ministerialne są mocno zredukowane w stosunku do oczywistych potrzeb ludzi chorych w Polsce – mówił dr Maciej Hamankiewicz.

Doktor informuje, że finansowanie metody in vitro niewątpliwie może skłonić wiele par do rezygnacji ze sposobów naturalnego leczenia niepłodności, choćby metody naprotechnologii. Z dofinansowania in vitro w przeciągu trzech lat ma skorzystać ok. 15 tys. par.

RIRM

 

drukuj