58. rocznica Poznańskiego Czerwca

Dziś w Poznaniu obchody 58. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Od rana przed miejscami pamięci związanymi z tym wydarzeniem organizowane są spotkania i składane kwiaty.

W kościele oo. Dominikanów odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar Poznańskiego Czerwca. Główne uroczystości odbędą się przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956. Wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz, związkowcy i kombatanci.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski (ówczesnych Zakładów im. Stalina) podjęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności”, „Precz z bolszewikami!”, „Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ!” organizując masową demonstrację uliczną.

W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta – według badań IPN – co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

Poznański Czerwiec był pierwszym w PRL-u masowym buntem robotników i mieszkańców tak dużego miasta. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane bądź przemilczane.

Wydarzenia poznańskie, były wielokrotnie przez stronę lewicową, czyli komunistyczną upraszczane do walki o chleb, lepsze warunki życia. W rzeczywistości była to kolejna próba wyzwolenia się i pokazania, że chcemy być ludźmi wolnymi jako naród, jako społeczeństwo. To był kolejny etap walki o niepodległość. Walki nad zwalczaniem powstańców poznańskich, miały oddziały i środowiska dowódcze sowieckie (to  nie podlega żadnej dyskusji). Żołnierze sowieccy siedzieli również w niektórych jednostkach, ponieważ polskim żołnierzom nie ufano iż mogą wykonywać powierzone przez dowódców komunistycznych zadania  – mówi historyk dr Dariusz Kucharski.

Od 2006 roku 28 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl