IPN; Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2013375

64. rocznica Poznańskiego Czerwca ’56

Dziś przypada 64. rocznica Poznańskiego Czerwca. W 1956 roku robotnicy z Zakładów Cegielskiego podjęli strajk i zorganizowali demonstracje uliczną. Była to forma sprzeciwu wobec pogarszającej się sytuacji w kraju oraz regionie.

Protest został stłumiony przez milicję i wojsko. Według ustaleń śledczych życie straciło 58 osób, a 700 zostało aresztowanych. Najmłodszą ofiarą był 13-letni chłopiec Roman Strzałkowski.

Prof. Stanisław Mikołajczak, wykładowca akademicki, podkreśla, że Poznański Czerwiec był przełomem.

– Władza pamiętała o buntownikach 1956 roku. To był pierwszy na taką skalę wybuch niezadowolenia i oporu przeciwko władzy komunistycznej – on w ogóle był drugi, bo w NRD były strajki na mniejszą skalę wcześniej – ale o takiej masowej skali i oddziaływaniu międzynarodowym, był pierwszy – wskazuje prof. Stanisław Mikołajczak.

Hołd bohaterom robotniczego zrywu oddadzą mieszkańcy Wielkopolski. O godzinie 9.30 w Poznaniu rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a w miejscach pamięci złożone zostaną kwiaty. W kościele o. Dominikanów sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar.

Postępowanie w sprawie wydarzeń z Poznania wszczęto 29 lat temu. Wciąż nie wiadomo jak długo potrwa. Dotąd w śledztwie przesłuchano niespełna 1,5 tys. osób.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl