Protest przeciw rejestracji Komunistycznej Partii Polski

Kierownictwo Związku Polaków w Norwegii apeluje do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o interwencję w sprawie rejestracji przez sąd Komunistycznej Partii Polski.

Polonia domaga się od Marka Biernackiego i Andrzeja Seremeta niezwłocznego wyjaśnienia okoliczności rejestracji KPP i delegalizacji partii, jako niezgodnej z istniejącym w Polsce porządkiem prawnym. Sygnatariuszem listu jest także poseł Artur Górski z PiS – członek sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Dokument jest efektem spotkania parlamentarzysty z Polonią w ramach Dni Polskich w Norwegii. Komunistyczna Partia Polski została oficjalnie zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Warszawie 4 września 2002 roku.

Taka partia w obecnie istniejącym porządku prawnym nie ma racji bytu – podkreśla poseł Artur Górski. Polska Konstytucja zakazuje bowiem działalności partii politycznych odwołujących się do nazizmu i komunizmu.

– Powinny zostać rozpoczęte działania w mocy prawa – czyli przez wymiar sprawiedliwości, prokuraturę i Ministerstwo Sprawiedliwości – zmierzające do delegalizacji partii komunistycznej. Po drugie powinny zostać wyjaśnione okoliczności rejestracji, dlatego że taka partia w ogóle nie powinna zostać rejestrowana – powiedział Artur Górski.

W spotkaniu uczestniczyli głównie emigranci z czasów stanu wojennego, którzy opuścili kraj w obawie przed prześladowaniami komunistycznych władz.

– Oni odebrali fakt istnienia takiej partii, jako uderzenie w twarz. Dla nich to był szok, to było przekreślenie ich postawy, ich działalności, przeświadczenia że wywalczyli o wolną, demokratyczną Polskę. Dlatego bardzo im zależało na tym, aby dać jasne, zdecydowane stanowisko. Wiem, że o tym oświadczeniu i stanowisku informują inne organizacje polonijne na świecie. Chcą wspólnie z innym Polakami rozrzuconymi po świecie domagać się delegalizacji Polskiej Partii Komunistycznej i wyjaśnienia jak to się stało, że ona mogła być zarejestrowana i działa na terytorium Państwa Polskiego, które tak bardzo doświadczyło zbrodni komunizmu – dodał Artur Górski.

 

RIRM

 

 

 

Natychmiast zdelegalizować KPP!

 

Pan Marek Biernacki

Minister Sprawiedliwości

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera żądanie delegalizacji Komunistycznej Partii Polski, wysunięte przez Związek Polaków w Norwegii oraz posła Prawa i Sprawiedliwości Artura Górskiego.

Jest dla nas niezrozumiałe jak partia odwołująca się swoją nazwą i programem do ideologii komunistycznej mogła w ogóle zostać zarejestrowana przez sąd w niepodległej Polsce. Przypominamy brzmienie artykułu 13 Konstytucji RP:

„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Rozumiemy, że funkcjonują w naszym kraju ugrupowania o różnych rodowodach ideowych, ale w tym przypadku nie mamy wątpliwości, że zasady demokracji, wolności i tolerancji zostały mocno nadużyte przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który 4 września 2002 roku wpisał KPP do rejestru.

Wzywamy odżegnujący się od zbrodniczych tradycji komunizmu Sojusz Lewicy Demokratycznej do zajęcia podobnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jeśli tego nie uczyni, udowodni że częste deklaracje jego polityków o budowaniu nowej lewicy i potępieniu karygodnych praktyk ich ideowych poprzedników nie mają żadnego pokrycia w politycznej rzeczywistości.

Domagamy się od Pana Ministra podjęcia szybkich kroków w celu zdelegalizowania łamiącej Konstytucję RP Komunistycznej Partii Polski.

Kraków, 21 maja 2012

dr Jerzy Bukowski

rzecznik POKiN

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl