Wniosek o delegalizację KPP ma wkrótce trafić do TK

Jeszcze w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego ma trafić wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski. Od dawna zabiega o to Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. O sprawie poinformował dr. Jerzego Bukowskiego wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Wczoraj resort sprawiedliwości złożył także do prokuratury wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, które czci Adolfa Hitlera.

To jest tzw. brunatny totalitaryzm. Zapominamy jednak, że mamy w Polsce pozostałości czerwonego totalitaryzmu – zauważa dr Jerzy Bukowski.

Kilkanaście lat temu sąd wpisał do rejestru partii politycznych Komunistyczną Partię Polski, która na stronie internetowej ma symbole sierpa i młota.

– Byłoby to piękną rzeczą, zgodną z konstytucją, gdyby jednocześnie w tym samym tygodniu zdelegalizowana została organizacja skrajnie nacjonalistyczna, nazistowska, i organizacja skrajnie lewicowa. Artykuł 13. Konstytucji RP wyraźnie zabrania publicznego propagowania totalitaryzmu w postaci faszyzmu, nazizmu i komunizmu. Artykuł 257. Kodeksu karnego penalizuje taką działalność, czyli można skazać na karę do 2 lat więzienia tych, którzy głoszą zakazaną w Polsce ideologię faszystowską, nazistowską i komunistyczną – wskazuje dr Jerzy Bukowski.     

Dziś prokuratura postawiła zarzuty kolejnym dwóm członkom stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którzy świętowali 128. urodziny Adolfa Hitlera. W sumie Policja zatrzymała już pięć osób. Wszyscy usłyszeli zarzut propagowania nazistowskiego ustroju.

Incydent miał miejsce w ubiegłym roku w Wodzisławiu Śląskim. Sprawę dopiero teraz ujawniły media.

RIRM

drukuj