Minister rolnictwa przedstawi informacje o stratach spowodowanych suszą

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawi dziś informacje o stratach spowodowanych suszą oraz działaniach pomocowych dla gospodarzy. Resort dane na ten temat poda podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Klub Nowoczesna chce, by informacje o działaniach rządu w związku z klęską suszy minister rolnictwa przedstawił też na posiedzeniu Sejmu. Dlatego dziś posłowie rozpatrzą i zaopiniują dla marszałka Sejmu wniosek w tej sprawie.

Wczoraj resort przekazał, że straty suszowe przekraczają już 3,6 mld zł. Poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw, a klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów ziemi.

To bardzo ważne posiedzenie, bo straty są ogromne, a wszystkie protokoły szacunkowe jeszcze nie dotarły – ważne jest, jaką pomoc szykuje resort -powiedział szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł Kukiz‘15 Jarosław Sachajko.

– Podejrzewam, że jeżeli wpłyną wszystkie protokoły, to ta kwota może znacznie się zwiększyć, chociaż 4 mld zł to jest ogromna suma. Chciałbym od ministra usłyszeć, jakie działania będą podjęte, żeby w przyszłości zminimalizować te straty. Bo jak na opady nie mamy wpływu, o tyle na retencję wody i jej meliorację mamy wpływ. Te zaniechania i zniszczenie oczek śródpolnych, które były rezerwuarem wody, spowodowały, że tracimy pieniądze. Jednocześnie są to indywidualne tragedie rolników – powiedział Jarosław Sachajko.

Z informacji MR wynika, że wkrótce zostanie uruchomiona pomoc dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc., oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza.

Te dwie grupy poszkodowanych mogą od 14 do 28 września składać wnioski do ARiMR o przyznanie pomocy. Dla najbardziej poszkodowanych pomoc wynosi 1 tys. zł na hektar, jeżeli mają polisę ubezpieczenia upraw. Rybacy mogą otrzymać 300 zł do hektara gruntów pod zarybionymi stawami.

RIRM

drukuj