fot. PAP/Paweł Supernak

Min. M. Zagórski: Obraz miast i gospodarek UE zmieni się pod wpływem m.in. 5G i internetu rzeczy

Miks sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i nowoczesnej transmisji danych 5G zmieni obraz miast i gospodarek UE – powiedział we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas konferencji „Internet Rzeczy – Polska przyszłości”.

„Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things – PAP) jako zjawisko istnieje, sztuczna inteligencja jako zjawisko istnieje, ale miks sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i nowoczesnej transmisji danych 5G – to jest coś, co zmieni obraz nie tylko miast, ale także obraz gospodarek i musimy być na to przygotowani” – mówił minister.

Kwestie rozwoju internetu rzeczy – to jedno z wyzwań, przed którymi staje nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska; to także jeden z elementów agendy w ramach jednolitego rynku cyfrowego i w związku z tym jest szczególnie istotny – podkreślił.

„Jest przed nami bardzo duże wyzwanie, któremu powinniśmy sprostać także poprzez zmianę przepisów” – ocenił Marek Zagórski.

Jego zdaniem powinna ona dotyczyć m.in. Prawa Telekomunikacyjnego czy ochrony danych osobowych.

„To jest także opracowanie standardów bezpieczeństwa” – podkreślił minister cyfryzacji.

Jego zdaniem poprzez prawo trzeba zlikwidować bariery, ale także wprowadzić cały szereg rozwiązań, które będą przyspieszały rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

„Pierwszym elementem oczywiście jest wdrożenie 5G, dlatego, że to oczywiście da bardzo silny impuls. (…) W Polsce mamy kilka instalacji testowych, ale oczywiście takie pełne wdrożenie nastąpi w przyszłym roku” – dodał szef resortu cyfryzacji.

Minister ocenił, że potencjał rynku tzw. internetu rzeczy jest bardzo duży.

„Następuje przyrost tak naprawdę w tym obszarze o 13 proc. rocznie – to także będzie miało swoje znaczenie w Polsce. Jeżeli mówimy o internecie rzeczy, to tam, gdzie mamy już rozwiązania wdrożone, 90 proc. z nich wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jeżeli mówimy z kolei o 5G, to internet rzeczy jest konieczny do tego, żeby można było myśleć o przyswajaniu korzyści, które płyną z 5G. Można powiedzieć, że 5G bez internetu rzeczy w pewnym sensie rzeczywiście będzie tylko nowym standardem telefonii komórkowej, a tak na pewno nie jest” – podkreślił Marek Zagórski.

Podczas konferencji zaprezentowano raport grupy roboczej ds. internetu rzeczy przy ministerstwie cyfryzacji „IoT w polskiej gospodarce”.

PAP/RIRM

drukuj