Pytania o politykę morską UE

W Parlamencie Europejskim odbyło się przesłuchanie Karmenu Velli z Malty, który w nowej KE ma odpowiadać za środowisko, politykę morską i rybołówstwo.

Kandydatowi na komisarza pytania zadawali Bolesław Piecha i Marek Gróbarczyk, reprezentujący odpowiednio Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisję Rybołówstwa.

Bolesław Piecha zwrócił się do komisarza Velli z pytaniem w sprawie ograniczenia tworzenia regulacji dotyczących wydobywania gazu łupkowego.

 – Czy będzie Pan w stanie oprzeć się politycznemu i ideologicznemu naciskowi na tworzenie regulacji na poziomie UE, jeżeli nie będzie rzeczywistej potrzeby takiej regulacji? – pytał Bolesław Piecha.

W swojej odpowiedzi Karmenu Vella podkreślił przede wszystkim, że decyzje podejmowane w sprawach energetycznych leżą w gestii państw członkowskich a rozwiązania powinny być wprowadzane zgodnie z istniejącymi już regulacjami.

Europoseł PiS zwracał także uwagę na możliwość poprawy jakości i efektywności prawodawstwa Unii Europejskiej przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony środowiska. Bolesław Piecha pytał o to, jakie działania nowy komisarz zamierza podejmować w celu zapewnienia rygorystycznego podejścia do kontynuowania programu REFIT w kwestiach środowiskowych i poprawy jakości oraz spójności dorobku legislacyjnego UE.

 – Czy będzie Pan brał pod uwagę kluczowe zasady pomocniczości i proporcjonalności i starał unikać zbędnych obciążeń dla biznesu, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw? – pytał europoseł PiS.

Z kolei Marek Gróbarczyk pytał komisarza o kwestie połowów przemysłowych w Morzu Bałtyckim.

Europoseł PiS zaapelował do przyszłego komisarza o podjęcie interwencji wobec niszczących środowisko naturalne, oraz rodzime, polskie rybołówstwo niekonsumpcyjnych połowów  przemysłowych poławiających na potrzeby produkcji mączki rybnej i oleju rybnego. Zaakcentował również kwestie zmarnotrawionych milionów euro wydanych na ochronę dorsza bałtyckiego, która nie przyniosła żadnego rezultatu.

 – Morze Bałtyckie jest inne od pozostałych akwenów wodnych w UE i powinno być traktowane w odrębny sposób  – podkreślił Marek Gróbarczyk, pytając jednocześnie, w jaki sposób Karmenu Vella zamierza zająć się kwestią połowów przemysłowych na Morzu Bałtyckim.

Katarzyna Ochman-Kamińska, ECR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl