fot. PAP/Andrzej Grygiel

MEN spodziewa się dodatkowych 10 tys. etatów dla nauczycieli w ciągu dwóch lat

W ciągu dwóch lat przekształceń – Ministerstwo Edukacji Narodowej spodziewa się dodatkowych 10 tys. etatów dla nauczycieli. Obecnie jest 8 tys. ofert pracy dla nauczycieli w Polsce – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

W Katowicach minister Anna Zalewska oświadczyła, że pierwszy etap wdrażania reformy edukacji zakończył. Szefowa MEN podziękowała wszystkim zaangażowanym w te prace.

Pojawiła się też zapowiedź podwyżek dla nauczycieli. Jednak o tym dokładnie będzie mówiła premier Beata Szydło 4 września. Szefowa resortu edukacji narodowej jest zdziwiona informacjami, że w związku w reformą wielu nauczycieli straci pracę.

Do dzisiaj mamy ponad 8 tys. ofert pracy w Polsce. W momentach kulminacyjnych było ich prawie 40 tys., to cały czas się zmienia, dlatego, że nauczyciele zwyczajnie korzystają z tych ofert. Skąd biorą się te dodatkowe etaty? Po pierwsze, liczba dzieci się nie zmienia. Po drugie, nie pozwoliliśmy prawem oświatowym, aby w klasie 7 dokonywano połączeń poszczególnych klas, to dalej jest 6 klas siódmych – to dodatkowe prawie 2 tys. oddziałów i dodatkowe miejsca pracy. Jednocześnie w ramowym planie nauczania pojawia się dodatkowa godzina – za dwa lata pojawi się dodatkowych cztery – a jedna godzina to 1100 miejsc pracy. W ciągu tych dwóch lat przekształceń, spodziewamy się dodatkowych 10 tys. etatów – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych struktur szkolnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego.

Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów – w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie w ogóle.

Przeciwko reformie protestował Związek Nauczycielstwa Polskiego i opozycja. Na 4 września ZNP zapowiada protest przed gmachem MEN.

RIRM/TV Trwam News

drukuj