Ogromne sukcesy szkół katolickich

Szkoły katolickie są lepsze – to frazes powtarzany przez wielu rodziców, uczniów i nauczycieli. Czy to tylko mit, czy może w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy?

Na początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce było tylko 10 szkół katolickich. Dziś jest ich 600. Mimo to wielu uważa, że takich placówek wciąż jest za mało. Wciąż brakuje miejsc dla wszystkich chętnych. Z czego wynika ogromna popularność szkół katolickich?

– Przede wszystkim szkoły katolickie dopracowały się opinii szkół bezpiecznych i o wysokim poziomie – powiedział Arkadiusz Szymczak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu.

– To, co mówił papież: „wymagajcie od siebie chociażby inni od was nie wymagali” jest realizowane w szkołach katolickich, a poza tym szkoły katolickie dają bezpieczeństwo i rodzicom, i młodzieży – zaznaczył prof. Stanisław Mikołajczak z UAM.

Bezpieczeństwo to słowo klucz. Na bezpieczeństwo wskazywali wszyscy dyrektorzy placówek katolickich, z którymi rozmawialiśmy.

– Przyjmując młodzież do szkoły, zadajemy rodzicom pytanie, jakie motywy przyświecały im przy wyborze naszej szkoły. Jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi, tak w 80 procentach, jest odpowiedź, że wybrali naszą szkołę ze względu na poczucie bezpieczeństwa – podkreślił ks. Piotr Kuś, dyrektor Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu.

W większości rankingów szkoły katolickie plasują się w samej czołówce, niezależnie od tego, jakie kryteria przyjęto. Na przykład wśród 500 najlepszych polskich liceów 51 to szkoły katolickie. Tego typu placówki nie mają problemu z naborem uczniów, również nauczyciele chętnie podejmują tu pracę.

– Kiedy odkryłam w sobie powołanie nauczyciela, to zapragnęłam bardzo mocno pracować w szkole, w której będzie można wychowywać poprzez wiedzę – powiedziała Marta Mickiewicz-Metelska, nauczycielka fizyki w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu.

Właśnie w taki sposób wygląda nauka w szkołach katolickich. Tu wiara i nauka idą w parze. Duży nacisk kładzie się także na kontakt z rodzicami.

– Nauczyciele w naszej szkole mają bardzo częste kontakty z rodzicami i to nie tylko przez dziennik elektroniczny, ale przede wszystkim poprzez kontakty personalne, kontakty osobowe – dodała Marta Mickiewicz-Metelska.

Dzięki temu każdy problem można zdusić w zarodku. Co o samej szkole mówią najbardziej zainteresowani?

– Na początku byłem w gimnazjum i niezmiernie spodobała mi się atmosfera i ogólne życie w tej szkole – powiedział Łukasz Gogolewski, uczeń LO im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu.

– Ta szkoła promuje pewne zasady moralne, z którymi się utożsamiam i czuję się w tej szkole naprawdę dobrze – zaznaczył Łukasz Skrobała, uczeń LO im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu.

O placówki katolickie dba Rada Szkół Katolickich. To organizacja kościelna o zasięgu ogólnopolskim, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Jednym z wielu zadań rady jest zapewnienie opieki prawnej i merytorycznej placówkom katolickim oraz dbanie o rozwój nauczycieli w duchu personalizmu chrześcijańskiego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl