MEN: w dni między świętami a Nowym Rokiem nauczyciele nie mają wolnego

Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach, która w tym roku potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia, to czas bez lekcji, ale dni od 27 do 29 grudnia nie są czasem wolnym od pracy dla nauczycieli – przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska za pośrednictwem mediów społecznościowych i strony internetowej MEN z okazji świąt Bożego Narodzenia złożyła życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz przedstawicielom środowiska oświatowego mieszkającym poza granicami Polski.

„Niech ten najpiękniejszy czas w roku upłynie w dobrej, serdecznej atmosferze w gronie rodziny i przyjaciół. Życzę Państwu również zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań. Aby Nowy Rok 2018 obfitował w wiele szczęśliwych chwil oraz pozwolił na spełnienie marzeń” – napisała minister.

Jak zaznaczyła, świąteczny czas to doskonała okazja, aby przekazać podziękowania za całoroczny trud i poświęcenie.

„Dziękuję, że każdego dnia są Państwo blisko swoich podopiecznych, pomagając im zrozumieć otaczający ich świat” – napisała szefowa MEN.

„Najserdeczniejsze życzenia kieruję również do kadry pedagogicznej, rodziców i uczniów – przedstawicieli Polonii i Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Niech nadchodzące Święta i Nowy Rok upłyną w spokoju, ciepłej i serdecznej atmosferze, a radość i nadzieja towarzyszą Państwu każdego dnia. Zdrowych i spokojnych Świąt!” – napisała Anna Zalewska.

W tym roku bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia. MEN przypomina, że jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a dyrektor szkoły w tych dniach nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Może jednak zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych po zdiagnozowaniu potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole; chodzi o dni między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, czyli 27, 28 i 29 grudnia.

„Zimowa przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli ani dniami ich urlopu wypoczynkowego (urlop przysługuje nauczycielom w okresie ferii letnich i zimowych). W trakcie przerwy – w dni robocze – nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły (w ramach realizacji 40-godzinnego tygodnia pracy wynikającego z przepisów Kodeksu pracy). Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej” – czytamy w komunikacie resortu.

MEN przypomina jednocześnie, że dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, a więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych.

Niedługo po bożonarodzeniowej świątecznej przerwie w szkołach zaczną się zimowe ferie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 23 lutego. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Pierwsi – od 13 do 28 stycznia – będą wypoczywać uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 20 stycznia do 4 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 27 stycznia do 11 lutego lutego przerwę w nauce będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni – od 10 do 25 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji świąt wielkanocnych – potrwa od 29 marca do 3 kwietnia.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl